7. jaanuar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maapiirkondade kiire interneti baasvõrgust on valmis 80%

Foto: Kuvatõmmis/ ela12.elasa.ee/elakaart/
Eesti maapiirkondadesse rajatavast kiire interneti võrgustikust EstWin on valmis 4700 kilomeetrit ehk ligi 80%. Kuigi projekti lõpptähtajaks on aasta 2018, kasutab igapäevaselt või on kasutanud Estwin võrku juba praegu enam kui 150 000 inimest üle Eesti, teatas Lairiba Arenduse Sihtasutus.

Kuigi projekti lõpptähtajaks on aasta 2018, kasutab igapäevaselt või on kasutanud Estwin võrku juba praegu enam kui 150 000 inimest üle Eesti. Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutuse juhi Priit Soomi sõnul jätkuvad tööd viimase 20% väljaehitamiseks.

„Tänaseks oleme ühendanud üle 900 operaatori võrgusõlme, lisaks loonud 500 liitumispunkti kohalike omavalitsuste hoonetesse ja teistesse avalikesse hoonetesse, mis võimaldavad kiire interneti pakkumist lõpptarbijatele.“ Soomi sõnul jätkuvad ehitustööd üle Eesti ning alanud aastal saavad erilise tähelepanu saared. „Juba 2016. aastal toodi kiire internet Muhu saarele, täiendati oluliselt baasvõrku Hiiumaal ning alustati töödega Vormsil. Plaanis aga on tööd Saaremal ning esmakordselt EstWin projekti ajaloos on rajamisel merekaabel mandri-Vormsi-Hiiumaa vahel, mis saab vette ja töösse 2017. aasta esimeses pooles.“ 

Lairiba Arenduse Sihtasutuse juhi sõnul on võrgu rajamine läinud edukalt ja see võimaldab langetada hinda teenusepakkujatele, mis tähendab omakorda paremat teenuse kättesaadavust lõpptarbijale.

„Kuna baasvõrgu planeering on olnud optimaalne ja sihtasutus ei ole kasumit taotlev, siis saavutatud efektiivsus võimaldab 2017. aasta algusest langetada kiupaari rendi hinda 5% võrra.“

Aastaks 2018 peab olema valmis fiiberoptiliste kaablite võrk, mis jõuab kõikide asulateni Eestis. Selle tulemusena peab võrk olema lähemal kui 1,5 km 98%-le majapidamistest, ettevõtetest ja asutusest. Selle eesmärgi saavutamiseks ehitab sihtasutus välja üle 6000 km optilisi kaableid.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052