15. jaanuar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mustad pilved andmetöötluses?

Foto: Pixabay
Andmete hoidmine pilves toob kaasa mitmeid riske ja peagi jõustuv andmekaitsemäärus peaks ettevõtjaid tegema eriti ettevaatilkuks, ütles NJORD Advokaadibüroo advokaat Siiri Kuusik, kes esineb 25. jaanuaril veebiseminaril Pilvelahendused ja uus andmekaitsemäärus.

Pilvandmetöötlus muutub üha populaarsemaks lahenduseks andmete hoidmisel, sest loob mugava alternatiivi kohapealsetele andmekandjatele. Andmete hoidmisel pilves ei ole need aga enam andemete eest vastutust kandva isiku käeulatuses. See omakorda toob kaasa mitmeid riske, kuna andmete töötlemine peab siiski andmekaitse reeglitega kooskõlas olema.

Pilvelahendused ja uus andmekaitsemäärus

Millised on uue andmekaitsemääruse nõuded pilvetehnoloogiate kasutajale?Kuidas hoida andmete turvalisuse kontroll enda käes?Milliseid riske loob olukord, kus töötajad kasutavad tööinfo saamiseks neile kuuluvaid seadmeid või kontosid?Kuidas tagada, et andmete töötleja tegevus oleks nõuetega kooskõlas?

Veebiseminar toimub 25. jaanuaril kell 11.00-12.30 internetis Äripäeva veebiseminaride keskkonnas.

Info ja registreerimine SIIN

Tänapäeva internetiärid toituvad juba ammu suuremas osas andmetest - big datadata mining ja profiling – on sõltuvad andmete kogumisest ja nende töötlemisest – järelikult on andmed väärtus, mis äri kontekstis ootab vaid õiget ostjat. Teenuste kohta, mida internetis pakutakse tasuta, kehtib ütlus, et nende teenuse pakkujate ainus viis teenimiseks on andmete müük, mida nad teenuse kasutajate kohta koguvad.   

Selles kontekstis peaks äriettevõtteid tegema eriti ettevaatlikuks 2018. aasta mais jõustuv andmekaitsemäärus, mis muudab andmekaitse reeglid rangemaks ja sätestab ka märkimisväärsed rahalised sanktsioonid, rääkimata rikkumistega seonduvast mainekahjust, mis väärtuslike andmete lekkimisel võib tekkida.

Kuigi pilved ei ole midagi müstilist võrreldes andmete tavapärase serveris hoidmisega, suurendab andmetega seotud riske pilve olemus – andmed on nüüd kellegi teise serveris ja server asukoht, turvalisus, ligipääsetavus, jätkusuutlikkus jms on tihti ebaselge ning muutuv  ja ei pruugi olla vastutavale töötlejale (sellele, kelle kohustus on andmeid turvaliselt hoida) teada ega kontrollida. Seda ennekõike pilvede puhul, mille kasutamisel ei räägita teenusetingimusi poolte vahel läbi vaid kohalduvad standardsed tingimused.

Praktilised juhised uuest andmekaitsemäärusest tulenevate nõuete järgimiseks

08.02.2017 kell 9.30-14.00

Info ja registreerimine SIIN

Tihtipeale neid tingimusi teenuse kasutaja isegi ei loe ning eeldab teatud turvalisust, kontrolli andmete ja nende kustutamise üle, teenuse osutaja käitumist. Isikuandmete töötlemisel võib selline teguviis saada aga äritegevusele saatuslikuks. Näiteks ühe levinud pilveteenuse osutaja, Dropboxi, tingimused näevad ette, et Dropbox hoiab andmeid serverites, mis asuvad üle maailma, sh Ameerika Ühendriikides. Uus andmekaitsemäärus on aga range ning nõuab, et isikud teaks kes ja kus nende andmeid hoiab ning kohustab andmete vastutavat töötlejat tagama andmete turvalisuse. Juhul kui andmeid hoitakse riigis, mis ei vasta uue andmekaitsemääruse kohaselt andmekaitse nõuetele või mille nõuetele mittevastavus on vaidluse all (nagu nt Ameerika Ühendriigid), võib selle ilmsiks tulekul kaasneda karm trahv ning lekke korral ka mainekahju. Selliseid riske on võimalik maandada ja negatiivseid juhtumeid ära hoida tutvudes tingimustega enne pilveteenuse pakkuja valimist ning võimaluse korral tingimused enda vajaduste järgi kohandada. Seda teeb hetkel ka Eesti riik otsides võimalus andmesaatkondade majutamiseks erinevates maailma paikades. Selleks, et teada, mis on teie kohustus ettevõtjana, võiks korraks mõelda end kodanikuna riigiteenuste tarbija rolli (mis enamusele lugejatele pruugib olla reaalsus) ning mõelda, mis tunne oleks kui riik meie kõik andmed homme lihtsalt Dropbox´i või Google Drive´i paneb ilma vestluse või läbirääkimisteta teenuse pakkujaga. Kui Teile selline olukord ei meeldiks, siis saate te hästi aru, mida tunneb teie klient kuuldes sarnasest käitumisest. 

Iga vastutava andmetöötleja, olgu ta suur või väike, seisukohast on oluline põhjalikult analüüsida pilvede kasutamise võimalusi ning sellega kaasnevaid riske. Andmete pilvedesse laadimisse ei tohi suhtuda kergekäeliselt ning mugavus ei tohi üles kaaluda andmete turvalisust.

Mõeldes enne andmete pilve panemist läbi riskid ja nende võimalikud lahendused, aitab vältida ja ennetada pilvede mustaks ja suureks riskiallikaks muutumust.

Siiri Kuusik viib läbi 25. jaanuaril toimuva veebiseminari"

teemal "Pilvelahendused ja uus andmekaitsemäärus

Autor: Siiri Kuusik, NJORD Advokaadibüroo advokaat

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755