Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Vabade töökohtade buum
„Sellega oleme kukkumas sügavale kuristikku, kuna töötajate arv järjest väheneb, kui töökohtade arv suureneb,“ kommenteeris tööandjate esindaja Toomas Tamsar viimase kaheksa aasta suurimat vabade töökohtade näitajat.
Foto: Pixabay
Selle aasta I kvartalis oli Statistikaameti andmetel Eestis üle 11 200 vaba ametikohta. Vabade ametikohtade arv kasvas aasta alguses hüppeliselt ja oli 2016. aasta esimese kolme kuuga võrreldes 35% ning mulluse aasta viimase kvartaliga kõrvutades 24%.
Tööandjate keskliidu juhi Toomas Tamsare sõnul ei ole vabade ametikohtade arvu kasv talle üllatuslik, pigem töökäte vähenemine on statistika valguses tema hinnangul olulisimaks probleemiks. „Sellega oleme kukkumas sügavale kuristikku, kuna töötajate arv järjest väheneb, kui töökohtade arv suureneb,“ möönis Tamsar.
Kui üldiselt on kõigis harudes vabade töökohtade arv tõusnud või samaks jäänud, siis selget vähenemist on üllatuslikult näha info ja side sektoris, nimelt oli tänavuse aasta algul valdkonnas vabu ametikohti üle veerandi võrra rohkem kui aasta eest.
„Esimene reaktsioon on see, et turul küll tuntavat nõudluse kahanemist näha ei ole. Pigem vastupidi,“ kommenteeris statistikat Nortali juhatuse esimees Priit Alamäe ja on tulevikku vaadates kindel, et töökäsi IT-sse on aina rohkem vaja.
Palju räägitakse kääridest generatsioonide vahel, tunduvalt vähem aga erinevate põlvkondade ühisosast. Edukaks koostoimimiseks ja tulemuste saavutamiseks on hädavajalik koostöö, ent kuidas tagada selle viljakus, kui inimesed hindavad üksteist vanuse järgi? Tele2 personalivaldkonna juht Helena Viiroja ja personalipartner Kerli Möldre räägivad, kuidas on neil lahendatud põlvkondade erinevuse küsimus.