Autorid: ITuudised.ee , Äripäev, Редакция специальных проектов Äripäev • 27. juuni 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kes kõige rohkem palka küsib?

Foto: Pixabay
Kõrgeim palgaootus on Eesti Infotehnoloogia Kolledži lõpetanuil, selgub CV Keskus.ee palgaanalüüsist, järgnevad Estonian Business Schooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli vilistlased.

„6500 töövõtja palgaootuste analüüsist selgub, et kõrgeimat, ligi 2100 euro suurust brutopalka ootavad töövõtjad, kes on lõpetanud Eesti Infotehnoloogia Kolledži. Keskmisest kõrgema, enam kui 1500-eurose palgaootusega on lisaks ka Estonian Business Schooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli lõpetanud,“ ütles Eesti suurima tööportaali CV Keskus.ee Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt.Palgastatistika pärineb viimase viie aasta jooksul kõrghariduse omandanud inimese palgasoovidest ja kõrge palgaootus peegeldab Auväärti sõnul enesekindlust tööturul – töövõtjad, kes omandavad koolist teadmised ja oskused, mille järgi on tööturul ka reaalne vajadus, julgevad küsida keskmisest tunduvalt kõrgemat palka. „Kõrghariduse valikul tasub noorel kriitiliselt hinnata konkureerivaid koole selleks, et õppele kuluvad aastad oleksid investeering iseendasse, mitte pelgalt lapsepõlve pikendamine,“ lisas Auväärt. „Tihtipeale avastavad noored tööturule sisenedes, et koolist haaratud paber ei tagagi loodetud konkurentsieelist ja läbimõtlematult langetatud valik või reklaamiohvriks langemine ei ole lihtsustanud karjäärivalikuid.“Kõrgem haridustase tõstab töövõtja palgaootusi„Võrreldes bakalaureusekraadiga kergitab magistrikraad töötajate palgasoovi 23%. Kõrgeimat palka küsivad Estonian Business Schooli magistrandid, vähem kui kahe protsendipunktilise erinevusega järgnevad neile Tallinna Tehnikaülikooli magistrikraadiga vilistlased,“ rääkis Auväärt. „Doktorikraad kergitab palgaootust võrreldes bakalaureusekraadiga 49% ja kõrgeimat palka küsivad Eesti ülikoolide võrdluses Tartu Ülikoolis doktorikraadi omandanud töövõtjad.“Auväärt lisas, et valdkondade lõikes juhivad palgaootuste edetabelit kõrgharitud infotehnoloogia ja inseneriteaduste spetsialistid. Mainitud valdkondades on tööturul tunda ka tugevat tööjõupuudust ja palgasurvet. „Tehnoloogia areng muudab tänapäeval töökohti ühest põlvkonnast kiiremini ja seega on kasvamas vajadus ka ümberõppe järele,“ lisas Auväärt. „Aeg, mil inimesed töötasid terve eluea ühel ametialal, hakkab mööduma – erinevate uuringute andmetel kaovad järgmise paari aastakümnega umbes pooled tänased ametikohad. Hea uudis on aga see, et väidetavalt ei suurene seetõttu tööpuudus, vaid tekivad uued, praeguseks veel teadmata ametikohad. Kõrgkoolidele tähendab see aga vajadust olla tööturul toimuvaga pidevalt kursis ja pakkuda haridust, mis tagaks oskused ja teadmised, mida ootavad Eesti tööandjad.“Bakalaureusekraadiga ja rakendusliku kõrgharidusega lõpetajate palgaootus Erialade lõikes juhivad tabelit IT spetsialiseerumisega valdkonnadAllikas: CV Keskus.ee; statistika pärineb enam kui 6500 viimase viie aasta jooksul kõrghariduse omandanu palgaootusest.  

Kool
Palgaootus (€)
Eesti Infotehnoloogia Kolledž2 061
Estonian Business School1 581
Tallinna Tehnikaülikool1 554
Tallinna Tehnikakõrgkool1 539
Eesti Mereakadeemia1 489
Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor1 359
Sisekaitseakadeemia1 317
Tartu Ülikool1 265
Eesti Maaülikool1 247
Tallinna Majanduskool1 233
Tallinna Tervishoiu Kõrgkool1 188
Tallinna Ülikool1 176
Eesti Kunstiakadeemia1 163
Euroakadeemia1 098
Eriala
Palgaootus (€)
Infosüsteemide analüüs2 616
IT-süsteemide arendus2 409
Arvutisüsteemid2 210
Äriinfotehnoloogia2 123
Masinaehitus2 032
Mehhatroonika2 002
IT-süsteemide administreerimine1 900
Soojusenergeetika1 879
Tehnomaterjalid ja turundus1 844
Elektroenergeetika1 819
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474