Autor: ITuudised.ee • 27. detsember 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ekspertide koostatud kogumik käsitleb maailmatrendide mõju Eestile

Tea Danilov
Foto: Erakogu
Tänast maailma iseloomustab valdkondade ja tehnoloogiate põimumine, mis tähendab riigi jaoks, et üksikuid sektoreid ja eluvaldkondi ei saa enam käsitleda ja reguleerida kui eraldiseisvaid, võtab kogumiku põhisõnumi kokku Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.

Arenguseire Keskuse tellimusel valminud kogumik “Pikksilm” võtab kokku olulised tulevikuarengud maailmas ja analüüsib, mida need Eesti jaoks tähendavad. „Näiteks üks kõige nähtavamaid muutusi tänases maailmas on valdkondade ja tehnoloogiate põimumine. Sektorseadused valdkondades nagu telekommunikatsioon, majutus või taksovedu on juba mõnda aega surve all ja surve levib ka mujale,“ tõi Danilov näite.

Poliitikakujundajate jaoks tähendab valdkondade põimumine seda, et ei piisa enam valdkondlikest süvateadmistest, vaid järjest enam tuleb ühe valdkonna reguleerimisel tunda ka teisi. Regulaatorite ja poliitikakujundajate jaoks on tegemist väljakutsega nii rahvusriikide valitsuste kui ka rahvusvahelist õigust loovate organisatsioonide tasandil.

Kogumikus käsitletakse põhjalikumalt ka digitehnoloogiate ja neile toetuvate uute ärimudelite mõju haridusele ja sotsiaalsüsteemile.

Näiteks suurandmete ja tehisintellekti teemasid tuleb aga Danilovi sõnul vaadelda ühe tervikuna – tehisintellekti töövõime aluseks on suured andmemahud ja nende kättesaadavus.

„Ka blockchain-tehnoloogial, mida Eestis ja maailmas teatakse eelkõige krüptoraha vundamendina, on ühisosa eelnevatega. Loodetakse, et blockchain-tehnoloogia viib küberturvalisuse uuele tasemele ja suudab tagada, et “asjade internetis” olevatesse seadmetesse või isejuhtivatesse autodesse sisse ei häkitaks. Selle riski maandamine on oluliseks eelduseks, et tarbijad hakkaksid uusi tehnoloogiad usaldama ja kasutama,“ ütles Danilov. Samuti seonduvad tehisintellekti ja suurandmetega eetikaküsimused, küsimus privaatsuse kaitsest ja näiteks isejuhtivate autode puhul küsimus sellest, kes vastutab, kui auto peaks põhjustama avarii.

Ülevaate valitud trendidest "Pikksilm" on koostanud Arenguseire Keskuse tellimusel Technopolis Group. Selle koostamises osales kokku kümme tunnustatud eksperti.

Arenguseire Keskus on Riigikogu juures tegutsev mõttekoda, mille ülesandeks on ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimine, uute trendide ja arengusuundade avastamine ning arengustsenaariumite koostamine. Uuringute läbiviimisel lähtub Arenguseire Keskus erinevatest võimalikest arengutest ja töötab välja alternatiivseid stsenaariume aastani 2030. Aastatel 2017-2018 viib Arenguseire Keskus läbi kolm suuremat uuringut: avaliku (e-)valitsemise tulevik, tuleviku tööturg ja tootlikkuse arengud.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474