Riikliku Startup Estonia andmebaasi järgi kaasasid Eesti idufirmad eelmisel aastal 270 miljonit eurot investeeringuid.
- Suurima rahastuse kogunud Transferwise´i kaasasutaja Taavet Hinrikus. Foto: Andres Haabu
240 miljoni euroga kogus suurima rahastuse Transferwise. Skeleton kaasas 15 miljonit ja Jobbatical 3,5 miljonit eurot.
Sama andmebaasi kohaselt tehti mullu Eesti idufirmadega mitu olulist tehingut – uue omaniku leidsid teiste seas Teleport, PlanetOS ja ZeroTurnaround.
Ettevõtluskõrgkooli Mainor startup-ettevõtluse erialajuhi Andrei Hrustaljovi sõnul hakkavad siinsed idufirmad jõudma küpsesse faasi. "Laienetakse ja palgatakse inimesi juurde. Idufirmade tasutud tööjõumaksud kasvasid aastaga kolmandiku võrra, 36 miljonini," rääkis ta.
Mullu lõi idufirmadest enim uusi töökohti Taxify, mis kasvas 136 inimese võrra. Transferwise palkas 98, Pipedrive 61, Starship 29 ning Cleveron 28 uut töötajat.
"Äpi suudab pea igaüks valmis teha, aga suureks kasvanud tarka ettevõtet on väga keeruline arendada," lisas Hrustaljov.
Värskelt ükssarvikuks ehk miljardi dollari äriks kasvanud Taxify puhul on tema sõnul märk suurest ambitsioonist see, et mitte Uber ei ostnud Taxifyd, vaid Taxify üritab hoopis ise hiinlaste ja sakslaste raha ning Tartu Ülikooli arendustoega maailma vallutada.
"Taxify viimase aja tegevuses ei saa märkamata jääda liitumine Uberi-vastase ülemaailmse liiduga, samuti Eesti tippteadlaste rakendamine ja nüüd sideme loomine Saksa autotööstusega," lisas Hrustaljov.
"Tundub, et taksoäpifirma asemel on Taxify aina enam täisvereline tehnoloogiaettevõte – koht, kus arendatakse täiesti uut tehnoloogiat, mis muudab miljonite inimeste elusid üle maailma. Vähem nagu Eesti Uber, rohkem nagu Eesti Tesla," selgitas ettevõtluskõrgkooli Mainor startup-ettevõtluse erialajuht Andrei Hrustaljov.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pipedrive kaasas täna C seeria investeeringuga investoritelt 50 miljonit dollarit. Investeeringut juhtisid riskikapitaliettevõte Insight Venture Partners ning juba olemasolev investor Bessemer Venture Partners. Investeeringus osalesid ka Pipedrive'i varasemad investorid Rembrandt Venture Partners ja Atomico.
Ühendkuningriigi äpipõhine pank Monzo ja eestlaste finantstehnoloogiaettevõte TransferWise sõlmisid kokkuleppe, mis võimaldab Monzo klientidel kiirelt ja soodsalt rahvusvahelisi makseid teostada.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.