Äripäev • 2. september 2018
Jaga lugu:

Rootsi valimistel tviidivad botid

Foto: Pixabay

Rootsi kaitsepolitsei uurimiskeskuse teatel on üle 10 protsendi poliitikateemaliste Twitteri kontode omanikud botid – automatiseeritud sotsiaalmeedia kontod, mis esitavad end inimesena.

Uurimiskeskuse andmetel on botikontode arv enne järgmisel nädalal toimuvaid valimisi oluliselt suurenenud, nende kaudu üritatakse valimisi mõjutada, kirjutas Helsingin Sanomat.

Keskuse uurija Johan Fernquist rääkis Rootsi telekanalile STV, et tegemist on märkimisväärse tõusuga, kui võrrelda kontode arvu juuniga. Tema hinnangul on valimistest ja Rootsi poliitikast tviitivatest kontodest 11–16 protsenti botikontod.

Uurimiskeskuse andmetel avaldavad botid peamiselt rahvuskonservatiivseid rootsidemokraate (Sverigedemokraterna) toetavaid tviite. 47 protsenti automatiseeritud kontode otsesest toest mingile erakonnale soosis rootsidemokraate.

Kõige rohkem kritiseerisid botid sotsiaaldemokraate.

Fernquisti sõnul keskus seda ei uurinud, kes kontode taga on.

Ka Rootsi kaitsepolitsei on märganud katseid valimisi ja demokraatiat mõjutada. Mõjutamine on enne valimis tugevnenud ja seda on rohkem kui enne 2014. aasta valimisi. Kaitsepolitsei teatel on tegemist eelkõige sotsiaalmeedia valekontodega ja valeuudistega. Näiteks on Vene meedias laialt levitatud pilte ja artikleid Rootsi autopõlengutest, et näidata, et Rootsis valitseb kaos.

Kaitsepolitsei kinnitusel ei ole infomõjutamine siiski ohuks valimistulemuste usaldusväärsusele.

Allikas: Äripäev

Jaga lugu:
ITUUDISED UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Ituudised uudised igal nädalal enda postkasti.

Ituudised.ee toetajad:

Enimloetud
Aali Lilleorg
Aali LilleorgtoimetajaTel: 505 3172aali@ituudised.ee
Ana Madismäe
Ana Madismäereklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150Ana.Madismae@aripaev.ee