Autor: Indrek Kald • 26. september 2018

Eestil suured ambitsioonid küberkaitses

Küberväejuhatuse ülem on kolonel Andres Hairk.
Foto: Aksel Puusepp
Eesti ambitsioonid on küberkaitse valdkonnas väga suured, ütles riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso pärast riigikogu liikmete külaskäiku augustis tööd alustanud küberväejuhatusse.

Hanso sõnul on küberväejuhatuse loomine kümneaastase kaitseväe arengukava uue osana väga oluline meie riigikaitse funktsionaalsuse tõstmisel. "Võib öelda, et tegu on mõnes mõttes asümeetrilise võime loomisega, kus lisaks traditsioonilistele küberkaitse funktsioonidele on lisandumas kübersõjategevuse võimete ettevalmistamine," märkis ta.

Eesti ambitsioonitase on Hanso sõnul küberkaitse valdkonnas väga kõrge. Ta pidas võimalikuks, et perspektiivis on vaja ka vastavat seadusandlust ajakohastada. Hanso märkis, et küberväejuhatuse töös on väga innovatiivne ajateenijate ulatuslik kaasamine.

Riigikaitse komisjoni liige Johannes Kert tegi ettepaneku, et sõjaaja ja erakorralise seisukorra ajal peaks küberkaitse juhtimissuhted olema täpselt ära määratletud. Lisaks tõi Kert välja, et kübersõjategevuse valdkonda sobib kaasata ka inimesi, kelle tervislik seisund ei vasta näiteks jalaväelase nõuetele ja seetõttu sobib ka teatud puuetega inimestele, kes tahavad anda oma panuse laiapindsesse riigikaitsesse.

Kaitseministeeriumi valitsemisalas tegutseva küberväejuhatuse peamine ülesanne on operatsioonide läbiviimine küberruumis kaitseministeeriumi valitsemisala juhtimistoetuse korraldamiseks, kaitseväe ülesannete toetamiseks ja küberruumi kaitsmiseks. Riigikaitsekomisjonile tutvustas küberväejuhatuse tegevust väejuhatuse ülem kolonel Andres Hairk.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052