Autor: Indrek Kald • 26. veebruar 2019

Eesti päikeseelektri lahendus jõuab Birmasse

OÜ MasterPro arendatud päikeseenergia lahendused viiakse järgneva pooleteise aasta jooksul Eesti riigi toel Birma maapiirkondadesse, kus need hakkavad varustama elektriga terveid külasid.
Küla Birmas, mida Eesti toel hakatakse elektriga varustama.
Foto: mondo.org.ee

MasterPro on koos partneritega tegelenud Eestis päikeseenergial põhinevate, nii võrguga ühendatud kui ühendamata elektritarbimise võimaluste loomisega viis aastat. "Meil on hea meel viia enda arendatud lahendusi piirkondadesse, kus need avavad kohalikele elanikele täiesti uusi võimalusi," ütles ettevõtte omanik Andres Meesak.

"Lapsed saavad õppida kvaliteetse ja silmi säästva valgustusega, väike- ja mikroettevõtted saavad aga oma toodete ja teenuste efektiivsemaks pakkumiseks kasutada uusi keskkonnasäästlikke tehnoloogiaid," lisas ta.

Ligipääs tavapärastele energiaallikatele on Birmas piiratud, seda ennekõike just maapiirkondades, külades ning vähemusrahvuste aladel (viimaseid on riigis kokku üle 30% elanikkonnast). Samas on seoses majanduskasvuga - viimastel aastatel 6-7% - nõudlus elektrienergia järele olulisel määral tõusnud, mis on pannud vähese võimsusega elektrisüsteemi veelgi suurema surve alla, teatas projektis osalev MTÜ Mondo.

Reaalsuses tähendab see igapäevaseid elektrikatkestusi suurlinnadest kuni väikeküladeni, kuhu elekter on veetud. Suuremad ettevõtted, aga ka väikeärid ning jõukamad elanikud on oma majapidamised varustanud diiselgeneraatoritega, mis elektri katkedes sisse lülituvad. Need on aga nii keskkonna kui ka müra mõttes saastavad ning kulukad ega lahenda energiasektori nõudluse kasvu pikemas perspektiivis. Võttes arvesse Birma geograafilist asukohta, on seal suur päikeseenergia kasutamise potentsiaal, mida uus projekt ära kasutab.

Projekti põhieesmärk on leevendada elektrienergia kättesaadavust Myanmari maapiirkondades, pakkudes Eestis välja arendatud keskkonnasäästlike ja taskukohaseid päikeseenergial töötavaid lahendusi. Projekt keskendub kahele erinevale sihtgrupile - kodukasutajad piirkondades, kus senini ligipääs elektrile puudus ning väikeettevõtjad, aga ka avalikke teenuseid pakkuvad asutused, kelle jaoks tuuakse turule suurema võimsusega päikeseenergial töötav universaalne lahendus.

Kaks vastavat prototüüpi paigaldatakse projekti raames MTÜ Mondo pikaaegse kohaliku partnerorganisatsiooni Center for Rural Education and Development hoonetele. CRED tegeleb haridusvõrgu arendamisega piirkonnas, põhi- ja keskkooli õpilaste kooliteed toetava õpilaskodu haldamisega ning õpetajakoolitustega.

Lisaks päikesepaneelide paigaldamisele toimub projekti raames ka kaks koolitust kohalikele elanikele. Keskkonnahoiu ja keskkonnasäästlike energiaallikate alane koolitus on suunatud poliitikakujundajatele, kogukonna aktivistidele ja külavanematele. Teine koolitus on suunatud kohalikele noortele ning tutvustab vastavate päikeseenergia lahenduste tehnilist poolt. Koolituse tulemusena tekkib kohapeale tehniline meeskond, kes on tulevikus valmis nii paigalduse, hoolduse kui ka üldisema klienditoe eest vastutama.

Projekti toetab keskkonnainvesteeringute keskus eesmärgiga tõsta selle kaudu Eesti panust rahvusvahelisse kliimakoostöösse läbi kliimamuutuse leevendamise ning kliimamuutuste mõjudega kohanemise.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052