Autor: Indrek Kald • 17. september 2019

Eesti IKT-firmad lubavad saada kliimaneutraalseks 10 aastaga

33 Eesti tehnoloogiaettevõtet allkirjastasid Tallinna digitippkohtumisel kokkuleppe, millega lubatakse viia oma tegevus 2030. aastaks täielikult keskkonnasäästlikele alustele. Konkreetne tegevuskava räägitakse läbi oktoobris.
Lepingu sõlmimine Tallinna digitippkohtumisel: Luukas Ilves (Guardtime), Hedi Mardisoo (Cachet), Janer Gorohhov (Veriff), Katrin Isotamm (Telia).
Foto: Erakogu

Leppega liitunud ettevõtteid pani tegutsema globaalsete kliima- ja keskkonnaprobleemide ulatus ning ühine soov leida murekohtadele uuenduslikke lahendusi. Sõlmitud leppega tähtsustab tehnoloogiasektor keskkonda kui äritegevuse lahutamatut osa ning seab 2019. aasta lõpuks konkreetsed eesmärgid ja tegevuskava, mille täitmist hakatakse pidevalt jälgima.

Tänaseks on roheleppega liitunud 33 tehnoloogiaettevõtet ja -organisatsiooni: Autlo, Bolt, Cachet, Cash On Go, Corle, Cybernetica, Cybexer Technologies, E-Governance Academy, eAgronom, Empower, Evocon, Fundwise, GoSwift, Guardtime, Icefire, Lift99, Pactum, Proud Engineers, RaulWalter, Reverse Resources, SK ID Solutions, Skeleton Technologies, Stigo, Telia, The Exit Academy, Thorgate Management, Topia, TransferWise, Veriff, Weekdone, WePower, Xolo ja Yaga.

"Keskkonna- ja kliimaprobleemide eest vastutavad kõik ettevõtted. Uutel tehnoloogiatel on suurenev roll inimtegevusest tingitud keskkonnamõjude vähendamisel. Eesti tehnoloogiafirmad teevad juba täna palju keskkonnamõjude jälgimiseks, mõõtmiseks ja negatiivsete mõjude vähendamiseks, ent roheleppega lubame teha kõik endast oleneva veel suuremate positiivsete muutuste esilekutsumiseks," ütles Guardtime´i president Martin Ruubel.

Veriffi kaasasutaja Janer Gorohhov julgustas keskkonnasäästliku äritegevusega ühinema oma partnereid ja tarnijaid üle maailma. "Tarnijate valikul eelistame ettevõtteid, kes tegelevad oma äritegevuse keskkonnajalajälje maandamisega. Meie igapäevane panus on virtuaalne isikusamasuse tuvastus. See tähendab, et inimesed ei pea enam oma isiku tuvastamiseks füüsiliselt teenusepakkuja juurde kohale sõitma ja säästavad nii ressursse," selgitas ta.

Telia Eesti juhi Robert Pajose sõnul tehakse edasise töö käigus igakülgset koostööd kõikide teemast huvitatud osapoolte ja ekspertidega, kes seisavad samade väärtuste eest ning saavad aidata seatud eesmärke saavutada.

"Innovaatilised digilahendused võimaldavad kaasajastada ka väga süsinikumahukate tööstusharude tegevust: näiteks logistika ja põllumajandus. Meie lubadus on, et lisaks oma jalajälje vähendamisele aitame jätkuvalt aktiivselt kaasa siinsete ettevõtete digitaliseerimisele ja klientide teadlikkuse tõstmisele ning panustame innovatsiooni," ütles Pajos.

Roheleppe allkirjastanud Bolti asutaja Martin Villig sõnul kaasneb kliimamuutusega ka majandusmudelite muutus. "Tehnoloogiaettevõtetel on võimalik muutusi maandada nii ise säästvamalt toimides kui pakkudes teistele selleks tehnoloogilisi lahendusi. Soovime töötada välja tehnilise kliima- ja keskkonnaindeksi, mis annaks ettevõtetele olulist teavet nende tegevuse tulemuseks oleva keskkonnajalajälje kohta," lisas Villig.

Neljapäeval antakse allkirjastatud lepe üle president Kersti Kaljulaidile, kes sõidab 23. septembril toimuvale ÜRO kliimatippkohtumisele New Yorki.

Kõiki sarnaselt mõtlevaid kodumaiseid ja rahvusvahelisi tehnoloogiaettevõtted oodatakse algatusega liituma. Konkreetsema tegevuskava kokkulepped sõlmitakse oktoobris.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052