Autor: Indrek Kald • 8. november 2019

EVEA uuele IT-ministrile: ärge unustage, et 4/5 Eesti firmadest müüb siseturule

Eesti väikeste ja keskmiste ettevõtjate esindusorganisatsiooni EVEA teatel peab uus väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Eestit kui e-riiki tugevdades ja ettevõtjatele rahvusvahelisi turge avades arvestama, et 4/5 siinseist ettevõtjaist tegutseb siseturul ja vajab samuti ministri eestkostet.
EVEA president Heiki Rits Ülemiste Citys asuvas kontoris.
Foto: Erik Prozes

"Kindlasti on Eesti kui digitaalselt võimeka riigi edasiarendamine oluline, millega kindlustatakse meie konkurentsivõime rahvusvaheliselt nii poliitilisel kui majanduslikul tasandil. Kuid uus minister ei saa mööda vaadata faktist, et 98% protsenti kõikidest Eesti ettevõtjatest on väikesed ja mikroettevõtjad ning umbes 80% ettevõtjatest annab oma panuse Eesti majandusse siseturul tegutsedes," kommenteeris EVEA president Heiki Rits.

"Erilist tähelepanu peaks pöörama väikeettevõtjate halduskoormuse vähendamisele, kuna just väikeettevõtjad kannatavad enim bürokraatiast ja ebakvaliteetsetest õigusnormidest," lisas ta.

Sama oluline on EVEA teatel pöörata tähelepanu maapiirkonnas ettevõtluse arendamisele, et riigireform saaks jätkuda ja riik ühtlaselt areneda. Mainimata ei saa jätta ka noorte hulgas ettevõtlikkuse kasvatamist ja naisettevõtluse suuremat toetamise vajadust, mis looks samuti lisavõimalusi mitmekesistada majandustegevust ennekõike maapiirkondades ja mittepõllumajanduslikuks tegevuseks, teatas organisatsioon.

EVEA väljendas oma tervituskirjas vastselt ametisse astunud ministrile head meelt, et tal on olemas isiklik ettevõtluse kogemus ning avaldas lootust, et minister näeb enda rolli laiemalt, kogu Eesti ettevõtluse eestkõnelejana.

Varasemalt on EVEA avaldanud kahetsust, et kevadel ametisse astunud valitsus ei näinud koalitsioonilepingus võimalust ettevõtlusministri koha säilitamiseks ja tema rolli tugevdamiseks ning lõi selle asemele kitsaid, kuigi väga vajalikke valdkondi esindava ministrikoha.

Nüüd, kus juba kolmas minister on ametisse nimetatud, loodavad väikeettevõtjad, et uuel ministril on piisavalt kompetentsi mõista ettevõtjate tegelikke muresid ja oskust ka plaanitu ellu viia, kaasates ettevõtjate esindusorganisatsioone.

Uus väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu andis sel nädalal riigikogu ees ametivande. Tema eelkäija Kert Kingo lahkus ametist valetamise tõttu.

Eesti väikeste ja keskmiste ettevõtjate esindusorganisatsiooni EVEA eesmärk on esindada ja kaitsta väike- ja keskmiste ettevõtjate huve ning tugevdada oma liikmete konkurentsivõimet.

98,4% Eesti ettevõtetest on kuni 49 töötajaga. 80% Eesti erasektori tööhõivest annavad väikeste ja keskmise suurusega ettevõtted. Samuti jääb nende kanda 84% erasektori investeeringuist. Väikestelt ja keskmise suurusega firmadelt tuleb ka 75% tulumaksu laekumistest.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052