Autor: Indrek Kald • 20. november 2019

RIA: kelmid pakuvad firmadele kalli hinnaga domeene müüa

Riigi infosüsteemi ametisse (RIA) on viimastel päevadel pöördunud mitmed ettevõtted seoses kirjaga firmalt DNS Estonia. Nimelt pakub see firma krõbeda hinnaga domeeni ostmist, kuigi iga ettevõte saaks vaba domeeni ise odavamalt registreerida.
DNS Estonia nimel saadetav e-kiri.
Foto: RIA

Ameti CERT-EE osakonna juht Tõnu Tammer ütles, et e-kirjaga proovitakse jätta mulje, nagu keegi teine registreeriks ettevõtte nimele sarnast domeeni. "Kui rääkida skeem lahti RIA näitel, siis oleks see järgmine: DNS Estonia nime kasutav ettevõte saadab kirja, kus teatab, et keegi taotleb www.ria.com domeeni. Kuna meie koduleht asub aadressil www.ria.ee, siis proovivad kirjade taga olevad inimesed oma teavituses jätta mulje, et keegi teine on registreerimas sarnase nimega domeene," rääkis ta.

Tegelikult ei ole ria.com domeen registreerimiseks vaba, kuid viidatud domeen võib olla ka vaba. "Hind, mida väidetava .com-domeeni registreerimise eest küsitakse, ületab ka turuhinda," lisas Tammer.

Tema kinnitusel pole siiani ükski ametit teavitanud e-kirja saaja DNS Estoniale maksnud. "Eestis ei ole registreeritud ettevõtet, mis kannaks DNS Estonia nime või oleks sellega seotud. Samuti pole CERT-EE saanud ettevõtte käest vastuseid oma tegevuse kohta. Kuna me ei tea DNS Estonia ja nende motiivide kohta mitte midagi, siis soovitame nende-poolse kirja lihtsalt kustutada," ütles Tõnu Tammer.

RIA esialgsel hinnangul üritab kirja saatja luua valearusaama, et keegi teine üritab registreerida konkreetse ettevõte nimega .com või .eu domeeni. Kui ettevõte tahabki uut domeeni registreerida, siis leiab internetis mitmeid usaldusväärseid teenusepakkujaid.

Info igasuguste õngitsus- ja libakirjade kohta tuleks saata [email protected]. CERT-EE tuvastab, jälgib ja lahendab Eesti arvutivõrkudes toimuvaid küberintsidente, teavitab ohtudest ning korraldab ennetustegevusi.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052