Merko Ehitus võitis Sauele kerkiva Baltimaade suurima andmekeskuse esimese etapi ligi kümne miljoni eurose ehitushanke. Lisaks investeerib keskust rajav firma MCF hoone eriosadesse veel 20 miljonit.

- Andmekeskuse esimene etapp hõlmab kolmekorruselist 14 500 ruutmeetri suurust hoonet.
- Foto: MCF Group Estonia
MCF Group Estonia juhi Kert Everti sõnul algab ehitus kohe ning valmimistähtaeg on 2021. aasta teine kvartal. "Tegemist on esimese andmekeskusega Eestis, mille kogu arendus on tehtud just ja ainult andmekeskuse rajamise nõudeid arvestades," ütles ta.
Ehitushanke konkursil osales Everti sõnul kolm suurt ettevõtet. "Merko pakkus kõige paremat hinna-kvaliteedi suhet ja neil oli ette näidata kõrge kompetents sarnases valdkonnas – eriti tehnoloogias. Samuti oli Merkol projekti läbiviimisest selge nägemus," selgitas Evert.
"Paralleelselt Merko ehitustöödega tarnivad teised partnerid andmekeskusele spetsiifilised eriosad, mis maksavad hoone enda ehitusest kaks korda enam," lisas Kert Evert.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Merko Ehitus Eesti juhatuse liikme Veljo Viitmanni sõnul on tegu keeruka ja mastaapse ehitusprojektiga. "Ülikõrge turvatase on projekti juures läbiv ning selle tagamiseks rajatakse nii füüsilised kui elektroonilised tõkked ja jälgitakse Eesti riigi infosüsteemide kolmeastmelise etalonturbe ISKE standardit. Midagi sellist pole enne Eestis ehitatud," märkis Viitmann.
Andmekeskuse esimene etapp hõlmab kolmekorruselist 14 500 ruutmeetri suurust hoonet. Selle arhitekt on Mari Kallas ning konstruktor Holger Karema.
MCF andmekeskuse projekti algatasid 2015. aastal Eesti ja Soome erainvestorid. Projekti on aidanud praegusesse etappi jõuda teiste seas EAS, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning veel kümmekond avaliku ja erasektori asutust.
Saue ja Harku valla piirile mitmes etapis rajatava andmekeskuse hoonete pindala jääb vahemikku 14 000–35 000 ruutmeetrit, see mahutab enam kui tuhat seadmekappi 40 000 serveriga. Andmekeskuse võimsus on üle 20 megavati, mida tagavad kaks 110kilovoldist sõltumatut elektriühendust ning lisaks diiselgeneraatorite kütusevaru 72 tunniks.
Seotud lood
Üha rohkem inimesi töötab hübriidrežiimis ehk kontoris viibimise ja kodus töötamise vaheline piir on hägustunud. Sellega koos muutuvad üha paindlikumaks ka töötamiseks vajalikud lahendused. Üheks uuenduseks on tõsta veebikoosolekute ja sündmuste korraldamise tehnilist kvaliteeti ning tõhusust, ent milliseid võimalusi lähitulevik pakub?