Autor: Indrek Kald • 16. jaanuar 2020

Eesti pakub esimeste seas maailmas diginomaadidele kaugtööks viisasid

Valitsus toetas täna diginomaadi viisa loomist. Sellega on Eesti üks esimesi riike maailmas, mis võimaldab kaugtöö eesmärgil viisa taotlemist.
Eesti on rahvusvahelises mastaabis diginomaadidele atraktiivne sihtriik.
Foto: Pixabay

Valitsus toetas tänasel istungil välismaalaste seaduse muutmist, millega luuakse diginomaadi viisa. See võimaldaks Eestis viisa alusel töötada inimestel, kelle töö ei sõltu sellest, kus nad parasjagu asuvad.

Diginomaadideks nimetatakse inimesi, kes töötavad veebipõhiselt erinevates riikides reisides, näiteks ITs, finantsvaldkonnas või turunduses. "Diginomaadid toovad riigile olulist lisandväärtust, kuna tarbivad kaupu ja teenuseid ning avaldavad seekaudu positiivset mõju kohalikule ettevõtlusele," märkis siseminister Mart Helme.

Ministri sõnul on Eesti tuntud uudsete tehnoloogiliste lahenduste poolest ja on rahvusvahelises mastaabis diginomaadidele atraktiivne sihtriik, kuid praegune töörände regulatsioon diginomaadidega ei arvesta.

"Eestisse tööle tulemiseks peab neil olema Eesti tööandja ning seetõttu tulevad diginomaadid tihti Eestisse turistiviisaga, kuigi soovivad siin viibides ka kaugtööd teha," märkis Helme. "Kuna diginomaadid ei mahu klassikalise töötamise reeglite alla, takistab Eesti tööandja nõue nende Eestisse tulekut ja eesmärgipärase viibimisaluse valimist Eestis," lisas ta.

Helme tõi välja, et regulatsiooni väljatöötamisel on arvestatud ka väärkasutusriskide vähendamisega. "Diginomaad saab Eestisse kaugtöö tegemiseks tulla üksnes vahendaja kaudu, kes diginomaadi siin viibimise eest ka vastutab. Seejuures rakenduvad diginomaadile viisa andmise üldised tingimused, muuhulgas peab neil Eestis viibimiseks olema piisavad rahalised vahendid," märkis minister.

Siseminister Mart Helme lisas, et kuigi olemuslikult on tegemist turismi ühe vormina, pole tegemist klassikalise turismiga, vaid töötamisega oma ettevõtte kasuks välisriigis.

Diginomaadi viisa võib olla nii lühi- kui pikaajaline. Selle taotlemisel rakenduvad viisa andmise üldised tingimused.

Välismaalaste seaduse muutmisega sätestatakse lisaks veel kutsuja kohustused tööandjale, kes registreerib välismaalase lühiajalise töötamise ning korrastatakse pikaajalise viisa taotlemist.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052