Autor: Indrek Kald • 21. jaanuar 2020

Keeletehnoloog Mark Fišel: minu töö on nagu tasuta lõuna otsimine

Homme Tartu Ülikooli aulas inauguratsiooniloengu pidav arvutiteaduse instituudi keeletehnoloogia professor Mark Fišel võrdleb oma töövaldkonda tasuta lõuna otsimisega.
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi keeletehnoloogia professor Mark Fišel.
Foto: Andres Tennus

Seetõttu on Fišel pannud ka oma kell 16.15 algavale ingliskeelsele inauguratsiooniloengule pealkirja "Tasuta lõuna".

Fišeli sõnul on keeletehnoloogia keeruline ja põnev tehisintellekti haru – peamiselt sellepärast, et keegi ei tea, kuidas täpselt keel toimib, ja senised lahendused üksikutele ülesannetele nagu masintõlge ja teksti analüüs on umbkaudsed ja ebatäielikud.

"Suur osa olemasolevaid keeletehnoloogilisi lahendusi põhineb suurel hulgal keeleressurssidel. Seetõttu on väiksema rääkijate hulga ja vähemate keeleressurssidega keelte puhul – nagu ka eesti keel – olukord keerulisem," selgitas Fišel.

Loengul käsitleb ta muu hulgas selliseid teemasid nagu masintõlge, tõlkekvaliteedi usaldusväärsuse hindamine, stiili kohendamine ja grammatiliste vigade parandamine.

Tartu Ülikooli keeletehnoloogia spetsialisti Mare Koidu sõnul on keeletehnoloogias tänu masinõppe ja statistiliste meetodite kasutuselevõtule ning mahukate keelekorpuste olemasolule saavutatud suurt edu.

"Mark alustas selles valdkonnas tegevust juba üliõpilasena ning on praeguseks jõudnud märkimisväärsete tulemusteni just masintõlke alal. Tema juhtimisel viiakse keeletehnoloogia õppetoolis ellu mitmeid uurimisprojekte ja tehakse koostööd äripartneritega. Näiteks lisati eesti keel Mozilla projekti Common Voice, mille raames kogutakse vabalt kasutatavaid kõneandmestikke," rääkis Koit.

Tartu Ülikooli keeletehnoloogid uurivad ja arendavad keeletöötluse baastehnoloogiat, mis on suuresti keelest sõltumatu. Teisalt arendavad nad rakendusi ja keeletehnoloogilisi komponente eestikeelsete lõppkasutajate jaoks, pakkudes sellega tehnoloogilist tuge eesti keelele.

Mark Fišel on saanud 2011. aastal Tartu Ülikoolist doktorikraadi arvutiteaduses ja teinud järeldoktorantuuri aastail 2011–15 Šveitsis Zürichi Ülikoolis. Alates 2015. aastast on ta juhatanud Tartu Ülikooli keeletehnoloogia õppetooli.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052