Autor: Indrek Kald • 5. märts 2020

Startup-viisaga Eestisse tööle tulnute TOP: Venemaa, India, Brasiilia

Eesti iduettevõtteisse tuli mullu startup-viisa abil välismaalt tööle ligi tuhat inimest, kellest suur osa olid pärit Venemaalt, Indiast ja Brasiiliast.
Alates startup-viisa programmi loomisest 2017. aasta jaanuaris on sellega Eestisse tööle asunud 2150 inimest.
Foto: Raul Mee

Startup-viisa abil on Eestisse eelmisel aastal tulnud 928 iduettevõtete töötajat ja 219 asutajat. Selle viisa abil on Eestisse töötajaid värvanud 207 iduettevõtet ehk viiendik kõikidest Eesti idufirmadest.

Eestisse startup-viisaga tulnud töötajate keskmine brutopalk oli mullu 1951 eurot, samas kui Eesti keskmine palk oli 1407 eurot. Enamik startup-viisaga Eestisse tulnud töötajaid olid pärit Venemaalt (149), Indiast (124) ja Brasiiliast (111).

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul ei saa välismaalaste rolli meie kohalike ettevõtete edus eirata ega alahinnata. "Viiendik Eesti idusektori töötajatest on välismaalased ning nõutud ja tihti ka väga spetsiifiliste oskustega tippspetsialistid, kes panustavad meie kohalike iduettevõtete kasvu," kinnitas ta.

"Seetõttu on väga oluline, et Eesti oleks talentidele avatud ja atraktiivne riik ning meie kohalikud ettevõtted ei oleks sunnitud lahkuma, kuna nad ei leia siit endale vajalikke töötajaid," sõnas Truu.

Eelmisel aastal on startup-viisaga Eestisse tulnud asutajate poolt loodud 40 uut iduettevõtet, välismaalasi on Eesti iduettevõtete asutajate seas täna koguni 30%. Enamus iduettevõtete asutajaid on Eestisse möödunud aastal tulnud Iraanist (61), Venemaalt (48) ja Indiast (40).

Startup-viisa projektijuht Merilin Lukk tõi välja, et alates programmi loomisest 2017. aasta jaanuaris on Eestisse tööle asunud kokku 2150 inimest, neist 572 olid idufirmade asutajad, kes on programmi abil Eestisse asutatud 207 ettevõtet.

Pipedrive'i tehnoloogiajuht Sergei Anikin rõhutas, et startup-viisa on üks olulisemaid samme, mida Eesti riik on IT-sektori toetamiseks ja edendamiseks teinud. "Globaalne värbamine on kohalike tehnoloogiafirmade jaoks ainus võimalus kasvada. Töö tuleb ära teha, kuid Eestis napib spetsiifiliste oskustega spetsialiste, näiteks tarkvarainsenere," kommenteeris ta.

Alates startup-viisa programmi algusest on Pipedrive tööle toonud 64 kõrgepalgalist IT-spetsialisti ning ainuüksi möödunud aastal värbas ettevõte startup-viisa abiga Eestisse tööle 52 spetsialisti 25 riigist.

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul on aga tänaseks kitsaskohaks Eestis välismaalastele mõeldud kohanemisprogrammide vähesus. "Tuntakse puudust tugivõrgustikest, võõrkeelsetest perearstiteenustest ja ka koolidest, kuid õnneks mõeldakse nendele teemadele täna tõsiselt nii riiklikul kui omavalitsuste tasandil," sõnas Truu.

Startup-viisat kasutanud iduettevõtted maksid mullu riigile kokku 1,6 miljonit eurot tööjõumakse ja kasvatasid käivet 17,5 miljoni euroni, mis on 152% võrra enam võrreldes aasta varasemaga.

2017. aasta jaanuaris käivitatud startup-viisa programm võimaldab Euroopa Liitu mittekuuluvate riikide kodanikel Eesti iduettevõtete heaks töötada, olemasolevaid iduettevõtteid siia kolida või Eestis uusi asutada.

Viisaga kaasnevate hüvede kasutamiseks peab seda sooviv ettevõte saama siseministeeriumi poolt kokku kutsutud startup-komitee poolse hinnangu, kas firma vastab seaduses välja toodud iduettevõtte definitsioonile.

Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu KredEx.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052