Autor: Indrek Kald • 30. märts 2020

Kolmandik arendajaist kaalub koondamist ja palgalangetust

Kolmandik Eesti tarkvaraarendusfirmadest kaalub saabunud majanduskriisi tõttu töötajate palkade vähendamist ning inimeste koondamist, selgus värskest uuringust.
Pooled arendajaist on kaotanud projekte viimase kolme nädala jooksul.
Foto: Pixabay

Ka raporteeris 13% protsenti küsitletud ettevõtetest, et tööta arendajate hulk ettevõttes on kolm nädalaga kasvanud. Lisaks on kolmveerand firmadest peatanud värbamistegevuse eriolukorra ajal. Valitsus kuulutas eriolukorra välja 12. märtsil. See kehtib 1. maini, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Majanduskriisi mõjusid Eesti IKT-arendusmajadele analüüsis Eesti tehnoloogiaettevõte Allies Digital värske pilootuuring. Valimisse kuulus 15 ettevõtet, kus töötab kokku üle 280 inimese.

Allies Digitali juhi Priit Pavelsoni sõnul märgati mõjusid märtsi keskpaigas. "Meil oli hüpotees, et ettevõtted muutuvad majasiseste arendajate värbamisel ettevaatlikumaks. Nii otsustasime kriisi mõju arendusmajadele lähemalt uurida," rääkis ta.

"Praegustele andmetele tuginevalt võib prognoosida koondamisi. Värbamise osas ollakse ettevaatlikud," kommenteeris Pavelson.

Pooled IKT-arendajad usuvad müügi langust 30%

Küsitlusest selgus, et pooled IKT-arendajad prognoosivad järgmiseks kvartaliks vähemalt 30protsendilist müügitulu langust. Samas viiendik pidas olukorda liiga värskeks, et käibelangust ennustada.

Lisaks on valimisse kuulunud arendusmajadest 73% langetanud teenuse hinda teatud kliendisegmentidele, 67% saanud klientidelt teateid maksetähtaegade ajatamisest, 53% kaotanud projekte viimase kolme nädala jooksul.

Värske pilootuuringu tulemused näitavad kriisi sügavust. "Majandus on integreeritud ökosüsteem. Selget mõju tunnevad arendusmajad, mis pakuvad teenust transpordi, turismi- ja turundussektorile. Ka startup-sektor on teenuste sisseostmisel ettevaatlik," märkis Pavelson.

"Kriisi mõju ei tunne veel need, kelle kliendiportfell koosneb valdavalt avalikust- ja korporatiivsektorist," lisas Allies Digitali juht pressiteates.

Majanduskriisi tipuni on veel aega

Tema hinnangul oleme kriisi haripunktist veel kaugel. Samas näeb Pavelson võimalusi. "Kui ettevõte on pikalt planeerinud mõnd IKT-arendusprojekti, siis arendusmajades vabu töökäsi on. Tähendab, et kvaliteetne ressurss on kättesaadavam. See annab võimaluse värvata arendusmajade eksperte oma meeskonda, vältides ettenägematust, kus peab palgatud arendajale poole aasta pärast koondamisteadet ulatama," rääkis ta.

Valimisse kuulunud ettevõtte Mooncascade tegevjuhi Anu Einbergi sõnul peavad arendusteenuse pakkujad olema loovad ja katsetama uusi lähenemisi. "Kriisisituatsioonis peab ITK-teenusepakkuja lähtuma kliendi muutuvast vajadusest. Suurenenud läbipaistvus meie ja teiste teenusepakkujate arendusressursile on positiivne nii kliendi kui meie vaatevinklist," märkis ta.

"Võimalus anda tellijale pidev ülevaade meie vabadest spetsialistidest loob eelduse, et meieni jõuab just see tellija, kelle teenindamiseks meil võimekus parasjagu olemas on," lisas Einberg.

Uuringus osales 15 väikest ja keskmise suurusega arendajat

Pilootuuring toetub viieteistkümne väikese- ja keskmise suurusega arendusmaja vastustele, kus töötab keskmiselt 19 inimest. Valimisse kuulusid Acty, Bind, Birkle IT, CXL, FOB Solutions, Ignite, MindTitan, MobiLab, Mooncascade, New Time, nodeSWAT, Plakit, Singleton, Srini ja Thorgate.

Pilootuuringu viis läbi Allies Digital, mis tegutseb Eesti, Soome ja Poola turul. "Meie äri spetsiifika on viia kokku teenust vajav ettevõte arendusmajades palgal olevate ekspertidega, kel parasjagu töökoormus väike või kes on muul põhjusel võimeline uude projekti kiiresti sisenema," selgitas ettevõtte juht Priit Pavelson.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755