Autor: Indrek Kald • 13. aprill 2020

Kaitseväe küberväejuhatus aitab terviseametil luua uut infosüsteemi

Kaitseväe küberväejuhatus toetab kaitseliidu küberkaitseüksust terviseameti abipalve osas kolme küberajateenijaga, et aidata riigil luua tööriist andmete paremaks töötlemiseks ning visualiseerimiseks.
Kaitseliidu küberkaitseüksuse pealik Andrus Padar.
Foto: garage48.org

Kaitseliidu küberkaitseüksus sai sel nädalal ametiabitaotluse toetada terviseameti kriisistaabi tegevust oma vabatahtlike analüütikute ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia spetsialistidega, et üheskoos erinevate andmeallikate abil tagada dünaamiline ja kiire olukorrapilt võitlusest kooronaviirusest põhjustatud haigusega COVID19.

"Toetust pakume kuni eriolukorra lahenemiseni ning mul on hea meel, et meie vabatahtlikke toetavad nende tegevuses kaitseväe küberväejuhatuse ajateenijad," ütles kaitseliidu küberkaitseüksuse pealik Andrus Padar.

Kaitseväe küberväejuhatuse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia keskuse arhitektuuri- ja arendussektsiooni projektijuhi kapten Tarmo Aia sõnul on küberajateenijate sõjalise väljaõppe üks osa olukorrateadlikkuse infosüsteemi arendamine.

"Arendusüksusse valitud sõdurid on vabatahtlikud ning kõrgelt motiveeritud panustama Eesti riigikaitsesse ka hilisemas reservteenistuses. Lisaks tehnilistele arendusoskustele teavad nad ka hästi oma põhilise tellija, militaarpoole, iseärasusi," ütles ta.

Kuna terviseamet kasutab juba praegu ühendstaabi funktsionaalsust, siis on see töökeskkond küberväejuhatuse ajateenijatele olemuselt juba tuttav, mis võimaldab pakkuda infosüsteemi käitlemisel võimalikult kiiret ja tõhusat toetust.

Praeguseks on küberajateenistuse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia väljaõpet läbivad ajateenijad jõudnud küberinseneri õppe lõppfaasi, kuid juba eelnevalt on nad panustanud mitmetesse kaitseväe projektidesse, peamiselt side- ja infosüsteemide vallas.

Küberajateenijate väljaõppe hea tase sai kinnitust ka Digiriigi Häkatonil 2.0, kus saavutati kõrgeid kohti ja viidi ellu mitmeid häid ideid. Lisaks on nad arendustöö käigus õppinud tundma erinevaid tehnoloogiaid nagu geoinfosüsteemid, andmete süstematiseerimine, kogumine ning jagamine, mille osas terviseamet praegu küberväejuhatuse abi just vajabki.

"Lähtudes eeltoodust, siis usun, et suudame oma teadmiste ja oskustega aidata terviseametil saada parem ülevaade," lisas kapten Tarmo Aia.

Alates eriolukorra kehtestamisest on üle 1200 kaitseliitlase ja naiskodukaitsja osalenud kriisi lahendamisel nii politsei- ja piirivalveameti, terviseameti kui ka häirekeskuse toetamisel. Igapäevaselt on eesliinil umbes 200 kaitseliidu ja naiskodukaitse vabatahtlikku.

2018. aasta 1. augustil tööd alustanud küberväejuhatus koondab kaitseministeeriumi valitsemisala küberalast kompetentsi. Väejuhatuse ülesanneteks on operatsioonide korraldamine küberruumis, valitsemisala küberturbe ja kaitseväe peastaabi töökeskkonna tagamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia korraldamine, sõjaaja ja reservüksuste ettevalmistamine ning formeerimise korraldamine, küber- ja juhtimistoetuse alaste võimete arendamise juhtimine ning koordineerimine, kaitseväe teavitustöö toetamine ja tagamine ning infooperatsioonide korraldamine.

Küberajateenistus võimaldab heade IT-erialaste teadmistega noorel jätkata erialast arengut ning panustada riigikaitsesse oma oskuste-kogemustega.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755