Autor: Indrek Kald • 20. aprill 2020

EL toetab 2,5 miljoniga uudsete päikesepatareide loomist TalTechis. Abi saab sellest ka IoT

Tallinna Tehnikaülikool sai Euroopa Liidult 2,5 miljoni euro suuruse rahastuse uue põlvkonna päikesepatareide väljatöötamiseks.
TalTechi vanemteadur Ilona Oja Acik (vasakul).
Foto: Heiki Laan

Euroopa Komisjoni programmi Horisont 2020 toetuse sai materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituut kuueks aastaks, edukas rahastuse taotleja oli vanemteadur Ilona Oja Acik.

"Uue põlvkonna fotovoltseadiste väljaarendamise suurim väljakutse on ühendada keskkonnasõbralikud materjalid ja kulutõhusad tehnoloogiad ning viia need sellisele väljatöötluse tasemeni, mis võimaldab valmistada kõrge efektiivsusega päikeseelemente," kinnitas ta.

Uudsed materjalid kujundatakse kasutamiseks poolläbipaistvates päikesepatareides näiteks elektrit tootvates akendes, samuti on need nurgakiviks kõrge kasuteguriga tandem-fotovoltstruktuuride väljaarendamisele ning toiteallikate loomiseks asjade interneti (IoT) lahendustele.

Taolised seadised on kasutatavad nii ehitisintegreeritud kui ka seadisintegreeritud päikeseenergeetika lahendustes, mis on olulisemaid osi energiatõhusates hoonetes, nutikates linnades ja kogukondades.

Euroopa Komisjoni rahastatav projekt annab võimaluse uurimisrühma võimekuse täiendamiseks ja suurema arvu järeldoktorite ning doktorantide kaasamiseks teadustöösse.

Eesmärk on täiendada olemasolevat uurimisrühma kõrgetasemelise tippspetsialistiga, tõsta rahvusvahelist nähtavust ja laiendada koostöövõrgustikku. Projekti pikaajaline eesmärk on suurendada teadus- ja arendustöö ning innovatsioonivõimekust, kaasata poliitikakujundajad ja ühiskond ning luua sild teadusuuringute ja tehnoloogiasiirde vahel. Konkurss kuulutatakse välja lähikuudel ja väljavalitu liitub uurimisrühmaga järgmise aasta alguses.

Teadustöö aluseks on materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabori senini läbiviidud teadustöö keskkonnasäästlike ja kulutõhusate tehnoloogiate ja uute materjalide väljatöötamisel.

ERA Chair (Euroopa teadusruumi õppetoolid) projektikonkursi eesmärk on aidata Euroopa Liidu ühtluspiirkondade ja äärealade ülikoolidel jt teadusasutustel märkimisväärselt tõsta oma konkurentsivõimet teadusrahastuse hankimisel väljapaistva teadlase juhtimisel. Kokku anti selles taotlusvoorus välja kokku 20 toetust.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755