Autor: Tõnu Tramm • 15. november 2023

Vaata, millised IT-projektid kandideerivad tänavu Eesti aasta logistikateoks

Traditsioonilise Eesti aasta logistikateo konkursi finaali pääsesid tänavu vaid IT-projektid.

Märksõnadeks valiku tegemisel oli žüriil logistikateo originaalsus ja teisalt kõlapind ehk kuidas ühiskond ja ettevõtluskeskkond sellest muudatusest kasu saab.

Tänavusele konkursile esitasid ettevõtted, logistikauudised.ee lugejad ja žüriiliikmed kaheksa kandidaati, mille seast valis logistikaajakirjanikest ja tarneahelaühing Prolog esindajaist koosnev viieliikmeline žürii kolm finalisti.

Logistikauudised.ee lugejad saavad oma eelistuse anda 22. novembrini toimuval hääletusel. Võitja ja lugejate lemmik tehakse teatavaks 28. novembril 25. Logistika Aastakonverentsil. Soodushind konverentsile kehtib 17. novembrini.

Magnetic MRO tehisintellektil baseeruv ostujuhtimine

Foto: Magnetic MRO

Magnetic MRO koostöös Skyselectiga alustas oma logistikas revolutsiooni läbiviimist AI-ga juhitava ostusüsteemiga. Aastatepikkuste varude täiendamise tavadele rajatud tööriist kasutab ajaloolist nõudlust ja materjali kättesaadavust käsitlevaid andmeid. Integreeritud Magnetic ERP-süsteemi on see automatiseeritud AI ostulahendus vähendanud ostujuhtimisele kuluvat aega seitsmelt päevalt viiele ning eesmärk on jõuda nelja päevani.

Süsteem kontrollib autonoomselt kõigi heakskiidetud globaalsete tarnijate varusid vastavalt seatud kriteeriumidele nagu hind, saadavus ja konsolideerimisreeglid ning hangib osad ilma probleemideta. Lisaks aitab optimeeritud tellimine vähendada materjalikulusid 5-10%. Süsteemi eelisteks on kiirem ostmine, kuluefektiivsus ja võimalus ostujuhtidel keskenduda keerukamatele ülesannetele.

Hiljutise lennukite hooldusprotsessi käigus töötles AI vähem kui 30 minutiga 65% osade tellimusi. Märkimisväärne on ka see, et 72% osadest valmistati automaatselt tellimuste jaoks ette ning need vajavad üksnes heakskiitu inimese poolt.

Ehkki tegemist on ühe ettevõtte siselogistika tõhustamisega, on see žürii hinnangul heaks eeskujuks kõikidele teistele suurematele ettevõtetele, kuidas oma ostujuhtimist automatiseerida.

Tango e-poodide pakendite ringlussüsteem

Foto: Itella Estonia

Itella Estonia ja Ringo Eco esitlesid tänavu uudset e-kaubanduse pakendite ringlussüsteemi, mille eesmärgiks on vähendada e-poodidest ostmisel tekkivate ühekordsete pakendijäätmete hulka. Süsteemiga liitunud e-kaupluste klientidel tekkis selle läbi võimalus tellida oma kaupa korduvkasutatavas pakendis ja saada pakendi tagastamise järel pandiraha tagasi.

E-kaubanduse pakendite ringlussüsteem kannab nime Tango ja selle algatajad ning edasiarendajad on Eesti üht suuremat pakiautomaatide võrgustikku Smartpost haldav logistikafirma Itella Estonia ja roheidufirma Ringo Eco, mis on edukalt käivitanud sarnase tagastussüsteemi korduvkasutavate toidunõude valdkonnas.

Pilootfaasis paigaldati Tango tagastuskastid 15 Itella Smartposti pakiautomaadi juurde üle Eesti, eesmärgiks on laiendada tagastuskastide võrgustikku kõigi 257 Smartposti pakiautomaadi kõrvale.

Žürii hinnangul on see keskkonna seisukohast vägagi tänuväärt ettevõtmine, mis puudutab pea kõiki eestlasi ja on suur samm e-kaubanduses vohava pakendiprobleemi vähendamise suunas.

Waybilleri digitaalne tarneahel viljakasvatajatele

Foto: Waybiller

Algsest eesmärgist muuta teraviljakasvatusega tegeleva ettevõtte Jahvataja viljavedu Kevilisse paberivabaks, kasvas välja laialdane pilvepõhine digiplatvorm, kuhu on integreeritud kogu ettevõtte laomajandus, põllupõhine mahuarvestus ning kõikide koormate kaalumine, mis annavad reaalajas infot nii raamatupidamisele arvete esitamiseks kui agronoomile saagikuse analüüsimiseks.

Tulevikuperspektiivis on süsteemiga võimalik liidestada ilmastikuandmeid, väetamis- ja külvikoguseid liidestamist ja palju muud. Sellise süsteemi välja töötamine võimaldab sisuliselt kõikidel põllumajandusettevõtetel rakendada seda süsteemi vastavalt oma spetsiifikale.

Žürii hinnangul on see hea näide sellest, kuidas ühest koostööprojektist alguse saanud ideest on välja kasvanud platvorm, millest on võimalik kasu saada kogu Eesti põllumajandussektoril.

Lisaks finalistidele esitati tänavusele konkursile veel järgmised logistikateod:

Ridango globaalne edu - Londonis toimunud ühistranspordifoorumil Transport Ticketing Global kuulutati Eesti firma Ridango parimaks piletisüsteemi ja kontaktivaba makse arendajaks maailmas.

HHLA TK Estonia terminalis kasutusele võetud uus ro-ro laevade topeltramp, mis kiirendas oluliselt sõidukite peale ja maha laadimist ning võimaldas käivitada ühe lisareisi päevas.

MyDello korraldatud Solaride päikeseauto transport Austraaliasse ja tagasi.

Makita uus Skandinaavia keskladu ja õppekeskus Saue vallas.

Alexela Paldiskisse rajatud LNG haalamiskai.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052