CM: Ettevõtte efektiivsust tõstavad multiplatvormsed mobiilsed lahendused

Maailmas, kus on aina enam oluline kasutajamugavus ja multifunktsionaalsus, on äri- ja infotehnoloogiateenuste ettevõtte CGI Eesti Mobility meeskonna juhi Paavo Petersoni sõnul tulevikutrendiks multiplatvormsed mobiilsed lahendused. 

Mõned aastat tagasi mobility-suunaga alustanud CGI omab tänaseks mobiilsete arendusprojektide näol olulist kogemust ning suudab pakkuda teenust erinevatel platvormidel.

„Oleme läbi CGI harukontorite teostatud mitmed tarkvaraarendusprojekte, mis on toonud esile klientide vajaduse mobiilsete seadmete ja infosüsteemide tarkvaraarenduste järele. See on andnud tõuke meie meeskonnale ning hea kogemuse välisklientidega suhtlemisel ja koostöö tegemisel,“ ütleb Paavo. „Täna on meil kujunenud välja oma mobiilsete seadmetega tegelev üksus, mille tegevus on suunatud eelkõige ettevõtte rakenduste arendamisele erinevatel platvormidel.“

Ekspordi suunal on CGI Eesti teostanud tänaseks kaks edukat tarkvaraarendusprojekti, kus klientideks olid Põhjamaades tuntud posti- ja logistikafirma ning rahvusvaheline gaasifirma. Esimesel aitas CGI Eesti välja arendada mobiilse kullerteenuse rakenduse ja teisel gaasiballoonide tarnete jälgimise infosüsteemi Lima. Koostöö gaasifirmaga jätkub ka praegu, mil oluliselt täiendatakse Lima olemasolevaid funktsionaalsusi.

CGI üheks suunaks on EDA-del (Enterprise Digital Assistant) töötavad Windowsil baseeruvad rakendused. EDA-d omavad nutitelefonidega võrreldes suuremat vastupidavust, põrutuskindlust, pikendatud aku tööiga ja teisi vajalikke omadusi, et toimida ekstreemsemates oludes ja vastu pidada terve kaheksatunnine tööpäev. Enamik juhtudel on neil ka ribakoodi skänner, printer või need on kaasas eraldiseisvate lisaseadmetena. EDA-d leiavad kasutust peamiselt väljas töötajate seas nagu kullerid, ladude või inventari haldajad jne.

„Arendades tarkvara sellisele seadmele tuleb arvesse võtta eelkõige piiratud ressursse ja see esitab tihtilugu tehniliselt keerukaid väljakutseid. Tuleb läbi ajada vähese mäluga, tegeleda spetsiifiliste võrguprobleemidega ja piiratud andmehulkadega,“ kirjeldab Paavo. Reeglina on sellistel seadmetel peal Windows operatsioonisüsteem ja arendused teostatakse C++ keeles.

Alates aastast 2011 osaleb CGI Eesti meeskond EDA-del põhineva gaasiballoonide haldamise süsteemi arendusel. Projekt on rahvusvaheline ja tellijaks on üks maailma suuremaid tööstuslike gaasidega tegelevaid ettevõtteid. „Meie meeskonna arendatud rakendus võeti kasutusele aastal 2012 esimesena Ühendkuningriikides ja Iirimaal, hiljem ka Kanadas, Austraalias ja Uus Meremaal. Rakenduse abil hallatakse gaasiballoonide tarneid alates balloonide pealelaadimisest kuni kliendile toimetamiseni. Peetakse arvet täpsete koguste üle, mis annab sisendi tarnete planeerimiseks, võimaldab ka arveldada kohapeal ja kliendile ka arve väljastada. Kogu info sünkroniseeritakse ettevõtte backend-süsteemidega, kus toimuvad firma tsentraalsed protsessid,“ selgitab Paavo.

Sõltumatus platvormist annab kokkuhoiu riistvara valikul ja hooldamisel

CGI Mobility meeskonna suund on seotud rohkem BYOD (Bring Your Own Device) lahendustega. See tähendab, et kasutaja võib ettevõtte rakendust kasutada oma isiklikul tahvelarvutil või nutitelefonil. Sellised lahendused on reeglina platvormist sõltumatud, töötades nii Windows Phone, Androidi kui iOS operatsioonisüsteemidel.

Tänasel päeval on kasutuses juba mitmeid uusi raamistikke ja vahendeid, mis lihtsustavad märgatavalt rakenduste portimist erinevatele platvormidele. Sõltumatus platvormist annab ettevõtetele ka kahtlemata kokkuhoiu riistvara valikul ja edasisel hooldusel.

Üheks näiteks võib Paavo sõnul tuua mobiilse tööjõuhaldussüsteemi Navici, mille arenduses osaletakse koostöös CGI Soome üksusega. Süsteem leiab Soomes laialdast kasutust erinevates valdkondades, nagu turvateenused, seadmete hooldus, koristusteenused, tervisehoid – valdkonnad, kus töö toimub väljaspool kontorit. Navici võimaldab reaalajas jälgida, kus objektil töötaja parajasti on ja saada objekti ning tööga seotud infot võimalikult operatiivselt.

„Ettevõte saab seeläbi reageerida kiiremini muudatustele, teha erinevaid analüüse ja tõsta produktiivsust. Nutitelefoni kasutavale välitöötajale on kõik vajalik funktsionaalsus koondatud ühte rakendusse, mille abil saab kohapeal olles avada õiged uksed, salvestada tööks kulunud aeg ja muu vajalik info, ilma et peaks selleks kontorist hiljem läbi minema,“ selgitab Paavo. „Rakendus kasutab telefonis olevat kaamerat, GPS seadet ja RFID kommunikatsiooni. Rakenduse serveripoolne osa toimib pilveteenusena ja on liidestatud ettevõtte teiste süsteemidega nagu ERP, turvasüsteemid, finantssüsteemid, töövahetuste planeerimine vms.“

Lisaks rakenduste arendusele vahendab CGI Eesti ka Korea tootja Bluebirdi toodetud Pidion kaubamärgiga seadmeid. Pidioni kaubamärk tähistab ettevõtte mobiilseadmeid ja makseseadmeid, mis on oma hinna ja kvaliteedi poolest vägagi konkurentsivõimelised. Bluebird panustab palju uurimis- ja arendustegevusele, tulles vastu ka väiksemate klientide vajadusele, mis tähendab, et on võimalik tellida ka vastavalt tellija nõuetele konfigureeritud mittestandardseid riistvaralahendusi. Kokku võib liita erinevaid lahendusi nagu kaardimakseterminal ja EDA koos printeriga või miks mitte kaardimakselahendus tahvelarvuti peal. Seadmed on oma hinna poolest järjest rohkem kättesaadavad ja kombineeritakse lahendusi seinast-seina, nii nagu reaalne vajadus parasjagu kliendil tekib.

Video mobiilse tööjõuhaldussüsteemi Navici tööpõhimõttest: http://www.youtube.com/watch?v=2C1DnN3Eza4

www.cgi.ee

Jaga lugu:
ITUUDISED UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Ituudised uudised igal nädalal enda postkasti.

Ituudised.ee toetajad:

Indrek Kald
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 105
Mari Sarapuu
Mari SarapuuIT konverentside programmijuhtTel: 5372 1821