2. mai 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Arvuti klaviatuur – räpasem kui prill-laud

Arvuti klaviatuurid on räpasemad kui keskmise tualeti prill-laud ja seal on leidnud endale mõnusa elupaiga miljonid bakterid, mis võivad põhjustada inimestel kõhulahtisust ja oksendamist.

Ajakirjas Which? Computing ilmunud artikli tarbeks uuris mikrobioloog 33 klaviatuuri ning leidis sealt suure valiku erinevaid baktereid, näiteks E.coli ja S aureus, mis võivad tekitada nahapõletikke ja viia tõsiste haigestumisteni, kirjutas The Guardian.

Võrdluseks analüüsiti ka tavaliste Londoni kontorite tualeti prill-laudu ning tualettruumi ukselinke.

Üks katse ajal vaadeldud klaviatuur tuli kontorist kõrvaldada, sest see oli viis korda räpasem kui prill-laud ning sellel elavate bakterite arv ületas 150 korda lubatud normi.

„Selle klaviatuuri kasutajat ähvardas haigestumise risk,” ütles mikrobioloog James Francis. „Midagi sellist pole ma näinud väga pikka aega, see näit oli skaalast väljas.”

Veel kaks klaviatuuri olid sellised, millel baktereid leidus ohtlikul määral ning veel kahel leidus palju kolibaktereid, mis on otseselt seotud väljaheidetega.

Inimesed söövad oma töölaudade taga ning pillavad söögipurukesi klahvide vahele, nii tekib klaviatuuris bakteritele soodus kasvukeskkond.

Samuti jäetakse pärast tualettruumi kasutamist käed pesemata. Baktereid soodustab ka tolm, mis hoiab kinni niiskust.

„Sellised tulemused on kontorite puhul tüüpilised,” ütles Francis.

Ajakirja Which? Computing toimetaja Sarah Kidner ütles, et enamik inimesi ei pööra tähelepanu nende arvuteid katvale mustusele, kuigi tegelikult on olukord võrreldav sellega nagu söödaks lõunat otse tualetis.

Rohkem kui 4000 inimese seas läbiviidud küsitlus näitas, et iga kuu puhastas oma arvuti monitori 27 protsenti inimestest ning klaviatuuri 22 protsenti. Iga kümnes vastanu polnud kunagi oma klaviatuuri puhastanud ning tervelt viiendik polnud iialgi puhastanud hiirt.

Ajakiri hoiatab, et kõrvaklapid võivad levitada pisikud, aga ka peatäisid. Enne arvutilt tolmu pühkimist tuleks see välja lülitada ning kasutada spetsiaalset arvutite puhastamiseks mõeldud vahendit. Arvuti ventilaatorit võib puhastada ka tolmuimejaga, kuid hoolimata internetis laialt levinud soovitustele ei ole mõistlik klaviatuuri pesta nõudepesumasinas.

Novaator on sel teemal varem kirjutanud: Bakterite lemmikelupaigad kodudes

Klaviatuurid lähevad vanni

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Ituudised.ee toetajad:
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105