18. aprill 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Andmevara digiteerib Moldova ülemkohtu otsuste arhiivi täielikult

Foto: Martin Lään
E-riigi Akadeemia koostöös Andmevara ASiga digiteerib 2017. aasta jaanuari lõpuks Moldova ülemkohtu ja Nisporeni maakohtu otsuste ligi 650 000 leheküljest koosnevad arhiivid. Eestis ei ole veel kohtuotsuste arhiive täielikult digiteeritud.

Eelmise aasta novembrist alates on AS Andmevara digiteerinud pilootprojekti raames 91 000 lehekülge kohtuotsuseid, millele tuleb sel aastal väärikas lisa. Hiljuti otsustas USAID täiendavalt rahastada käimasolevat digiteerimist, et täielikult digiteerida ülemkohtu otsuste arhiiv ning lisaks ka Nisporeni regionaalse kohtu otsuste arhiiv.

Moldova kohtute otsuseid digiteeritakse projekti “Elektrooniline juurdepääs Moldova kohtuotsustele” raames. Projekti eesmärk on testida Moldova ülemkohtu otsuste digiteerimist, et luua alus seni paberkujul olevatele kohtuotsustele kiireks ja lihtsaks juurdepääsuks. Samuti luua kohtuotsuse metaandmetele tuginev otsingusüsteem. Kohtuotsuste digiteerimist rahastab USAID ja Eesti Välisministeerium arengukoostöö raames. Projekti maksumus on 359 798 eurot. Andmevara poolt on kohapeal töid teostamas 7 inimest.

E-riigi Akadeemia jaoks on tegemist esimese nii suuremahulise digiteerimisprojektiga.

AS Andmevara on  paberdokumentide digiteerimise valdkonnas tegutsenud üle üheksa aasta.

Suuremad Andmevara Eestis teostatud projektid paberdokumentide digiteerimise valdkonnas on:

Siseministeerium – perekonnaseisuaktide digiteerimine, mille raames digiteeriti 4,3 miljonitRiigikontroll – Riigikontrolli arhiivi digiteerimine ning liidestamine olemasoleva dokumendihaldussüsteemiga;Rahvusarhiiv – arhiivimaterjalide digiteerimine. Digiteeritavate materjalide arv 1,8 miljonit lehekülge;Kaitseressursside Amet – arhiivimaterjalide digiteerimine koos metaandmetega. Kaadrite arv 1,8 miljonit;

Kuidas digiteerimisprotsess toimub?

Digiteerimisprotsess on jagatud järgnevateks etappideks:

Digiteeritava materjali digiteerimiseks ettevalmistamine;Dokumentide skaneerimine;Pilditöötlus, parandades selle kvaliteeti parema loetavuse saavutamiseks;Tekstituvastus, mis võimaldab hiljem dokumente lihtsalt ja kiirelt leida täistekstotsingu vahendusel;Peitetööd dokumentides (isikuandmed jm. konfidentsiaalne info) – teostame vastavalt kliendi soovile;Metaandmete sisestamine;Digiteeritud originaalmaterjali hävitamine – teostame vastavalt kliendi soovile;Vajadusel digitaalsete dokumentide majutame AS Andmevara majutuskeskkonnas;

Justiitsministeeriumi sõnul Eesti kohtuotsuste arhiive tagantjärgi digiteeritud ei ole. Üksnes jõustunud kohtulahendeid avaldatakse kohtute infosüsteemis ja Riigi Teatajas on tagatud seal avaldatud lahendite kättesaadavus. Elektroonilises Riigi Teatajas ja kohtute infosüsteemis on ainult need lahendid, mis algusest peale olid digitaalselt üles laetud. Riigi Teatajast on otsinguga leitavad lahendid alates 2001. aastast, mis on kohtu poolt registrisse kantud ja avalikustatud. Tsiviilasjades ja kriminaalasjades on osaliselt kättesaadavad ka enne 2001. aastat tehtud lahendid.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052