Autor: Aali Lilleorg • 14. september 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

EASi leping Euroopa Kosmoseagentuuriga muudab satelliitfotod tasuta kättesaadavaks

Foto: EAS
13. septembril allkirjastati Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) peakorteris Pariisis EASi ja ESA vaheline leping, mille alusel hakkab Eesti saama Euroopa Liidu Maa kaugseire programmi Copernicus satelliitidelt pärinevaid satelliitfotosid. Fotod jõuavad Maa-ameti vahendusel kõigi soovijateni tasuta.

Copernicus programmi raames orbiidile viidud satelliidid Sentinel 1...6 lendavad üle Eesti vähemalt kaks korda nädalas, mis avab võimaluse maapeal toimuvate muutuste avastamiseks praktiliselt reaalajas. Sentinel satelliitidel rakendatud tehnoloogia suudab Maa peal toimuvast teha fotosid ka läbi pilvede.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir ütles, et koostöö tulemusena saab riik tagada oma asutustele ja inimestele ligipääsu satelliitandmetele, mis annavad võimalused jälgida Eestis toimuvat ja näiteks loodusõnnetustele kiiremini reageerida. „Me saame oluliselt kiirema ja parema info uputuste, metsatulekahjude, tormikahjude ja muu taolise kohta,“ loetles Oviir. Minister selgitas, et uusi võimalusi tekib ka IT-ettevõtetele, kes saavad arendada uusi rakendusi, millega eelnimetatud loodusõnnetusi avastada ja nii globaalsele hüvangule kaasa aidata.

„Satelliitfotod on Euroopa Liidu liikmesriikide kasutajatele tasuta, kuid nende töötlus ja analüüs vajaliku info kättesaamiseks tuleb kasutajal endal teha. See aga avabki uusi võimalusi Eesti IKT sektori firmadele. Oluline on siin ka riigi kui targa tellija roll,“ lausus ESA juures Eesti delegatsiooni rolli täitva EASi Eesti Kosmosebüroo juht Madis Võõras.

Lepingus on samas ka sätestatud, et infovoog ESAst ei tule mitte EASi, vaid Maa-ametisse, kus on olemas vajalik nii infotehnoloogiline riistvara kui ka ruumiandmete käsitlemise kompetents. Maa-amet teeb satelliidipildid kõigile soovijatele kättesaadavaks üle interneti. “Selleks, et nii riigi- kui ka erasektor saaks oma töös või pakutavates teenustes kasutada Sentineli pilte, tuleb nende töötlemiseks, hoidmiseks ja levitamiseks rajada keskus koos vajaliku taristuga. Eestis on just Maa-ametil selleks pädevus ja tänu ESAga sõlmitavale lepingule saame luua võimaluse tuua satelliidiandmed meile kõigile kätte,” ütles Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits.

Selliseid lepinguid sõlmib ESA ainult liikmesriikidega. ESAsse mittekuuluvad Euroopa Liidu liikmesriigid saavad Sentinel satelliitide andmeid Euroopa Liidu jaotuskanalite kaudu, mis on alles loomisel. Lepingu allkirjastas ESA poolt ESA kaugseire valdkonna direktor Joseph Aschbacher ja EASi poolt Eesti Kosmosebüroo juht Madis  Võõras.

EASi juures tegutsev Eesti Kosmosebüroo on Eesti ettevõtlusele suunatud kosmosepoliitika peamine elluviija, mille eesmärgiks on Eesti ettevõtluse ja Teaduste Akadeemia asutuste kaasamine ESA programmidesse ja projektidesse ning selle kaudu ettevõtete konkurentsivõime suurendamine ning kõrgtehnoloogilise ekspordi tekitamine. Samuti maapealsete kosmoserakenduste väljatöötamine, mida saaksid majanduse elavdamiseks kasutada nii ettevõtted kui ka ühiskond tervikuna.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755