Äsja lõpetas Eestis tegutseva ärikiirendi Startup Wise Guys (SWG) järjekordne lend uusi startupe ja peagi on algamas järjekorras juba 9. voor Riias. Kiirendi tekkeloost, selle arengutest ning muredest ja rõõmudest rääksime selle looja ja eestvedaja Herty Tammoga.
Millega Startup Wise Guys täpsemalt tegeleb?
Startup Wise Guys tegeleb startupi asutjate koolitamise ja nendesse investeerimisega.
Meie huvi on, et need inimesed, kes on palgatööst tüdinenud ja tahavad proovida ise oma äri tegemist, veenaksid oma ülemust andma neile palgata puhkust. Meie anname neile natuke raha alginvesteeringuna ja kutsume proovima omi asju teha. Mõnel õnnestub, mõnel mitte. Aga tähtis on, et inimesed prooviksid midagi ise teha ja natuke ka jälle maailma paremaks muuta ning aidata seeläbi teistel asju paremini ja efektiivsemalt teha. Meie asi on neid, kes tahavad ise proovida, aidata ja õpetada ning anda natukene neile raha, et saaks proovida kas töötab või mitte.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Meil on üks näide, kus ettevõttes oli väga hea arendaja, talle antigi palgata puhkust, tuli meile kiirendisse ja nüüd rääkis, et ettevõte maksis talle veel boonust ka, kuigi ta pole paar kuud seal ettevõttes enam töötanud ja on kiirendis oma ideed arendanud. Põhjus on see, et tööandja planeerib selle startup-idee elluviimisse investeerimist ja on idee arendajaga heades suhetes. Ei olda pahane, et töötaja läks oma ideed arendama. Suhet hoitakse avatud, et kui idee ei tööta, siis oodatakse tagasi. Väga meeldiv!
Aitame ka ingelinvestoritel ehitada oma portfelli. Väljavalitud startupid on kolm kuud oma meeskonnaga meie kontoris ja kohtuvad sel ajal paljude (ingel)investoritega nii meilt kui mujalt. Nii saavad investorid parema ülevaate, et kes on kes ja mida teeb ning õppida neid inimesi tundma ja selle põhjal valida välja kuhu teha jätkuinvesteering.
Lõpetasime äsja kaheksanda vooru (inglise keeles batch) ja kokku oleme koolitanud/investeerinud 70 startupi. Ma ise kutsun seda Business School 2.0 või siis tagurpidi ärikool, kus me maksame peale. Aga me võtame ka 8% osalust vastu, seega ei ole see päris kingitus, selle eest antakse ka vastu. Tol hetkel on see väärtus madal, aga mõnedest startupidest saab väärtuslik äri ja osadest ei saa.
Voor ehk batch on 3 kuud kestev lühike, intensiivne ja praktiline kool, kus saab intensiivselt õppida praktikute käe all ainult seda, kuidas ehitada skaleeritavat tarkvaratehnoloogial põhinevat äri.
Me anname neile võimaluse tulla palgatöölt ära ja proovida teha midagi ägedat ise, mida nad kõrvalise abita reeglina ei julge, sest 3Li (laen, liising ja lapsed) on teinud inimeste kulutaseme kõrgeks. Meie ütleme, et tule kolmeks kuuks, me anname 20 000, millega saab katta 2-3 inimese vajadused, võta palgata puhkust ja proovi. Kui teed väga ägedat asja, siis leiad ka järgmise rahastuse. Kui ei õnnestu, siis lähed kogemuse võrra rikkamana palgatööle tagasi, aga oled vahepeal saanud õppida ja areneda. Lisaks saab kaasa ka kõva kontaktvõrgustiku. Ühes voorus on 10 startupi, kus igaühes on 2-3 inimest, läbi käib kuni 100 mentorit ja lõpuks on Demo Day, mis on nö kooli lõpuaktus. Programmis õpetatakse esinema, müüma, ärimudelit ehitama, turundama, turgu analüüsima, koostööleppeid tegema, juurat ja palju muud. See on ikkagi kool, kus ise ei pea maksma, aga peab olema väga hea, et sisse saada. Avaldusi on sadu, millest 10 välja valitakse. Konkurents on tugev.
Meie fookus on B2B ehk ärilt ärile skaleeritav ärimudel.
Regionaalne fookus on Kesk- ja Ida-Euroopa, aga me valime kõige paremad tiimid tegelikult üle maailma. Nüüd äsja meil oli India tiim, mis oli Ameerikas kiirendis käinud, oma endise firma maha müünud ja tuli uue äri-ideega meile.
Riias toimunud voorus olid India poisid, kes olid tulnud TransferWise’i tööle ja siis otsustasid, et tahavad ise oma asju teha. Tulid Riia vooru, lõid e-residentusega Eesti ettevõtte ja kui Riias sai kursus läbi, siis kolisid Eestisse tagasi ja teevad siin ettevõtet edasi.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Osalejaid on meil olnud nii Costa Ricast kui Austraaliast, kokku 35st riigist. Seal me turundust ei tee, kuid avalusi esitada saavad internetis kõik soovijad ja neid tuleb kõikjalt.
Kuidas loodi SWG?
Alustasime seda aastal 2012 Inglismaa partneri Jon Bradfordiga, leidsin 15 ingelinvestorit, kes olid valmis minuga koos investeerima, institutsionaalne investor oli SmartCap. Mina pakkusin neile võimalust, et teeme koos, siis saame suurema portfelli ja professionaalsema tiimi, et valida paremaid investeerimisvõimalusi. Üksi tehes ei ole nii palju aega parimaid startup’e välja valida, oskusi napib ja ka brändi tuntus on oluline, et häid startupe ligi meelitada. Meie oleme nüüd 5 aastat brändi ehitanud, meid juba tuntakse ja teatakse, meil on meeskond, kes teeb enne iga vooru roadshow’d mööda Ida-Euroopa linnasid, et leida parimaid asutajaid.
Startup Wise Guys päris algusidee sündis EASi juures Startup Estonia nõukojas, kus olid koos selle valdkonna tegijad. Mina olin seal startupi juhtide klubi esindaja. Siis arutasime, et kas Eestil on kiirendit vaja ja kui, siis kes peaks seda tegema. Ma mäletan selgelt Allan Martinsoni kirja, kus ta mainis, et seda peaks tegema keegi, kes on juba 100 miljonit teeninud, sest see on rahaliselt raskesti töötav asi, mida on küll väga vaja, aga keegi pole naljalt nõus tegema.
Arengufond otsis kedagi, kes võiks seda ellu viia, sest nemad olid huvitatud kiirendist kui ökosüsteemi ühest olulisest komponendist. Nemad rääkisid Joniga ja suutsid teda veenda, et võiks ikkagi siin teha. Jon oli enne juhtinud Springboardi ja pärast juhtis TechStars Londonit ja on üks juhtivaid Euroopa kiirendi tegijaid. Jon otsis kohalikku partnerit, kes kaasaks raha ja reaalselt programmi siin ellu viiks. Tema teadis kuidas teha, aga tal oli vaja ka kedagi, kes reaalselt teeb ka. Ta rääkis erinevate inimestega ja lõpus otsustas, et tahab minuga koos teha. Ta on imestanud paar korda, et kuidas me äriliselt elus püsime, sest Allanil oli õigus - see ei ole majanduslikult lihtne ettevõtmine, vähemalt esimesed 5 aastat. Nii nagu startup’gi. Meil on olnud paar korda selliseid momente, et kas me jääme ellu või ei jää.
Kas on ka mõni edulugu, mida sooviksid esile tõsta?
Nüüd on juba seda brändi tuntust nii palju tekkinud, et me saame valida häid startupe ja tänu sellele on rohkem investoreid ja rohkem investeeringuid. Eelmise aasta lõpus saime ka väga hea exit’i Vital Flieldsi näol ja see oli meile edulugu nagu oleks õpikust maha kirjutatud. Numbrid ei ole avalikud, aga see oli meie jaoks väga hea ja meie investoritel oli hea meel.
Mis on selle aja jooksul veel rõõmu valmistanud?
Artikkel jätkub pärast reklaami
See näide on tulemus, mida on vaja, et investorid oma rahale hea tootluse saaks. Ägedad on aga kõik need asutajad, kes proovivad ja pingutavad. Nendega suhtlemine ja nende aitamine tekitab nii hea tunde. Ja kui näed, et osad löövad läbi ja siis … raske on sõnadesse panna, aga see töö on jube äge, et suudad reaalselt aidata inimestel viia oma unistusi ellu. Reeglina on asutajad kõik heas mõttes segased, kes julgevad võtta sammu, et astuda kaljunurgalt alla ja ehitada lennuk enne, kui maa vastu tuleb. Selliste inimeste abistamine on niivõrd lahe ja kui veel näed ka neid, kes suudavad edu saavutada. Õnneks meie ärimudel näeb ette, et kõigil ei pruugigi hästi minna, meil piisab kui osad on edukad. Me oleme aidanud üle kahesaja asutaja. Me aitame olulised asjad läbi mõelda ja anname vajalikku tagasisidet. Tänaseks on meie portfelli ettevõtted, kes edasi tegutseva, loonud üle kolmesaja töökoha.
Nähes nende tegevust ja entusiasmi innustab see ka ennast tegutsema.
Kas raha ei olegi kõige tähtsam?
Ei, nii ka ei saa öelda, et raha poleks tähtis, sest meil on eesmärk teenida investoritele hea tootlus, sest muidu seda äri teha ei saa. Me siiralt usume, et see on võimalik ja oleme ka neile tagastanud suure osa kapitalist. Raha ikka on oluline.
Inimlikult võttes, kui keskendud ainult rahale, siis teed valet asja. Õigem oleks keskenduda missioonile ja visioonile, et tahan leida kõige õigemad startupi asutajad ja tahan aidata neil areneda ägedateks juhtideks, kes muudavad maailma paremaks. See on nagu missioon ja kui teed seda väga hästi, siis teenid nagunii raha. Ma üldse ei kahle ja väga usun seda, et oleme ka rahaliselt edukad. Ameerikas on Y Combinator esimene ja kõige kuulsam kiirendi maailmas. Kui nemad alustasid, siis ei teadnud keegi selle asutajast Paul Grahamist. Pärast seda, kui ta sai Dropboxile ja AirBnB-le pihta, on ta nagu jumal, keda kõik kuulavad ja kummardavad. Nende portfelli väärtus on täna ca 80 miljardit dollarit.
Seega, kui leiad häid asutajaid ja oskad neid aidata, siis saad edukaks. Öeldakse, et 1 sajast läheb suureks nagunii. Me oleme praeguseks teinud 70 investeeringut ja eesmärk on 250 investeeringut aastaks 2020. Nüüd teeme iga aasta rohkem ja laieneme ka Ida-Euroopasse.
Kas võib nii öelda, et kui teed nii head asja, et sellest maailm muutub, siis tuleb raha nagunii?
Jah, mõte on õige, et kui teed midagi väga hästi, siis raha teenimine on kõrvalprodukt. Peab tegema midagi väga hästi, et sellest on kellelegi midagi kasu. Pakkuma peab mingit väärtust.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ma usun küll, et meil on see missioon täitsa paigas. Oleme viis aastat kiirendit teinud ja kui me seda veel viis aastat teeme, siis leiame kindlasti ka vähemalt ühe startupi, mis kasvab väga suureks.

- Demo Day 26. mail
- Foto: SWG
Mainisid, et Kesk- ja Ida-Euroopa on võetud sihiks. Kas Läti on praegu ainuke riik, kus olete kiirendi programme läbi viinud?
Oleme eelkiirendeid läbi viinud ka suurkorporatsioonides. Telial näiteks oleme Tallinnas aidanud Vunki korraldada ja ka Taanis Teliale Jump’i nimelist programmi. Arvatavasti teeme selliseid corporate programme veel, kuigi see ei ole meie põhifookus ja selliseid projekte võtame ette põhimeeskonna ülalpidamiseks ning brämdituntuse kinnistamiseks. Me laieneme põhiprogrammiga veel kahte linna. Riias algab praegu uus voor septembris ja selle kandideerimise tähtaeg on 9. juuli. Kandidaatide selektsioon on mitu nädalat kestev protsess koos intervjuudega. Väljavalitutel on ju vaja piisavalt ette teada anda, sest tihtipeale peavad nad kolima teise riiki ja mõnel on vaja viisasid ajada. 4-6 nädalat on selline ettevalmistamise aeg kui osalejad saavad oma elu ümber korraldada programmis osalemiseks.
Telia eel-kiirendist Vunk kasvas välja näiteks ettevõte RebelRoam, mis on väga edukas transpordi ja reisisektoris (bussid, rongid jms) internetiteenuse pakkuja. Kasvas Vungist välja, tulid meile Tallinnas kiirendisse ja on peale kiirendi läbimist väga jõudsalt arenenud. Neile tehti päris hea pakkumine investeeringut kaasata, aga otsustasid ise hakkama saada ja ettevõtte tegevuse rahastamisel panustada käibenumbrite kasvule.
Sellistes programmides nagu Vunk toimub samaaegselt ka korporatsioonide innovatsioonile ja arengule suunamine.
Meil on oma metoodika, kuidas seda läbi viia, seal on erinevaid võimalikke lahendusi ning koostöös korporatsiooniga leiame vastavalt vajadustele parima kombinatsiooni. Lähitulevikus on meil plaanis ühe suurema korpratsiooniga üht suuremat projekti teha, aga täpsemalt on sellest veel vara rääkida.
Riias on juba üks voor juba toimunud. Kuidas see otsus tuli, et Riiga minna?
Lätis polnud ühtegi sarnast kiirendit varem tehtud. Me leidsime sealt koostööpartneri, kes kangesti tahtis teha. See on Lattelekom, mis kuulub ka Telia gruppi. Lisaks Startup Wise Guys’ile ja Lattelecomile osalesid investeerijatena ka kohalikud ingelinvestorid, kes said ka võimaluse kätt proovida.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kuidas Eestis on riigihangetel läinud?
Esimesest kiirendihanekest jäime ilma, teise võitsime koos BuildIT’i kiirendiga. Lisaks oleme ka Brüsselist toonud siia Euroopa Komisjoni projektirahasid, mida siis jagasime grantidena startuppidele edasi. Väiksemaid projekte oleme erinevate partneritega päris palju teinud.
Kui palju igapäevaselt inimesi ametis on?
6 inimest on igapäevaselt tööl ja lisaks 6 aktiivset nõukogu liiget aitamas.
Praegu olete avamas Riis uut vooru. Kui palju esimest korda Riias toimunud programmis eestlasi oli ja kui palju praegu loodate neid kaasata?
Me ei vali rahvuse põhiselt, aga kui edukust vaatame, siis kogu portfelli lõikes on eestlased üle keskmise edukad. Eestlased on väga tublid ja me hindame neid väga kõrgelt.
Lätis on algamas 9. voor. Millal Eestis järgmise planeerite korraldada?
Pakun, et kevadel, aga see oleneb käimasolevast riigihanke tulemusest ning ka muudest võimalustest tegevuskuludeks finantseeringuid saada. Kui ei teki, siis liigume sinna, kus tekib. Võimalusi näeme Gruusias, Ukrainas, Ungaris ja Bulgaarias jne. Meil on Eesti juured ja me tahame siin jätkuvalt edasi tegutseda, aga oma tegevuskulude katteks peame siiski otsima lisavõimalusi ka mujalt.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kuidas näete Eestis konkurentsi?
Eestis me konkurentsi ei näe, sest me oleme suunatud rahvusvahelisele tegutsemisele. Siin oleme pigem üks osa loogilisest ahelast, mis algab Prototronist, Ajujahist, Garage48 häkatonidest, siis tuleme meie, siis tuleb EstBAN ning riskifondid – kõigil on oma koht selles ahelas. BuildIT teeb ka kiirendit Eestis, aga see on riistvara fookusega. Meie konkurents on Startup Bootcamp, 500 statups ja Euroopas ka Techstars - need on vanemad ja tuntumad brändid Lääne-Euroopas. Lisaks on ka vertikaalsed kiirendid ja nendega konkureerime vahel küll, aga me ilmselt ha
Kuidas e-residentsuse programmist kasu on?
Asutajatele soovitame ettevõtte luua Eestis, sest nii on kõige lihtsam ja kiirem. Me oleme seda juba nii palju teinud ja suudame neid väga hästi aidata. Samas, kui plaanivad kaasata raha USA-st või UK-st, siis võib olla otstarbekam koheselt seal alustada. Isegi kui hiljem oma ema-ettevõte sinna kolida, jääb arendusüksus reeglina ikka siia.
Soovitame neil teha ka e-residentsuse, et hiljem, kui nad lähevad Eestist ära, siis saavad eemalt oma ettevõtet hallata ja juhtida. Osad asutavad USAs, Saksamaal või Inglismaal, aga Eestisse tehakse ikka päris tihti ja eriti nendest riikidest, kus ei olegi see veel väga tehtav, näiteks Valgevene või Ukraina tiimid. E-residentsus on meile suur argument ja seda me alati kasutame. Eestisse oleme senisest 70st ettevõttest 42, milledest 25 on olnud välima asutajate poolt loodud firmad.
Millised on 5 soovitust inimesele, kes mõtleb startupi asutamise peale?
Leia omale idee, mis on sinu kirg ja paneb silmad särama.Kaasa 1-2 kaasaasutajat, kes sind meeskonnas täiendavad.Mõista, et edukaks saamine võtab aega ja kui sa alla ei anna ja oled õppimisvõimeline, siis reeglina leiad asja mis töötab.Investorit kaasates uuri tema tausta, sest halb investor võib kogu sinu äri nurjata.Kuula mentoreid, kuid otsusta lõpuks ise mis sinu ärile on kõige kasulikum.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Säästva energia valdkonnas tegutsevatel Eesti idufirmadel on võimalus osaleda Euroopa suurimal idufirmade rahastus- ja kasvukonkursil. Iduinvesteering võib ulatuda kuni 150 000 euroni projekti kohta.
USA põllumajandusettevõte Climate Corporation teatas, et ostis Eestist pärit põllupidamise tarkvara pakkuva VitalFieldsi, et tugevdada oma positsiooni innovaatiliste põllumajanduse tööriistade pakkumisel kogu maailmas. VitalFields, asutatud 2011. aastal Tallinnas ja pakkudes oma teenust seitsmes Euroopa riigis, on loonud põllupidajatele lihtsa tööriista, mille abil saab muuta põllumajandusettevõtte juhtimine efektiivseks ning paberivabaks ükskõik millises maailma riigis.
Aprillis stardib juba 14. korda maailma suurim ja ainulaadseim Euroopa satelliit-navigatsioonisüsteemi rakenduste ideekonkurss (ESNC), kuhu oodatakse taas ka eestlaste ideid.
Kiiresti kasvav Eesti Smart Factory valdkonna iduettevõte GlobalReader alustas koostööd Läti juhtiva telekommunikatsiooni ja IT-lahenuste ettevõttega Lattelecom, et pakkuda lihtsat ja soodsat tootmisliinide monitoorimise, andmete kogumise ja andmete analüüsimise teenust Lätis.
Üha rohkem inimesi töötab hübriidrežiimis ehk kontoris viibimise ja kodus töötamise vaheline piir on hägustunud. Sellega koos muutuvad üha paindlikumaks ka töötamiseks vajalikud lahendused. Üheks uuenduseks on tõsta veebikoosolekute ja sündmuste korraldamise tehnilist kvaliteeti ning tõhusust, ent milliseid võimalusi lähitulevik pakub?