Autor: Indrek Kald • 8. august 2019

Eesti idufirmades mullusega võrreldes pea poole rohkem töötajaid

Eesti iduettevõtetes töötab ligi 5000 inimest, mis on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 44% rohkem. Nende keskmine palk ületab riigi keskmist enam kui veerandi võrra.
Enim lisaraha kaasas tänavu esimesel poolaastal Markus Villigu juhitav Bolt.
Foto: Andras Kralla

Esimesel poolaastal maksid 650 Eesti iduettevõtet tööjõumakse ligi 33 mln eurot, mida on 57% rohkem kui eelmise aasta esimesel poolel. Keskmine palk iduettevõtetes oli 1706 eurot, mis on 27% kõrgem Eesti keskmisest.

Startup Estonias iduettevõtete sektori seire eest vastutava Moonika Mällo sõnul maksavad enim tööjõumakse finantstehnoloogia, äritarkvara ja teenuste ning transpordi ja logistika valdkonna iduettevõtted.

"Kuigi iduettevõtete keskmised bruto palgad on kõrgemad Eesti keskmisest, jäävad need siiski pisut alla keskmistele brutokuupalkadele, mida makstakse kolmes kõige kõrgemini tasustatud tegevusalas," lisas ta.

Kokku töötab siinsete iduettevõtete heaks 4806 inimest, mida on 44% rohkem kui mullu samal ajal. Töötajatest 46% moodustavad naised ja 54% mehed ning pea pooled sektori töötajad on kõrgharitud.

Samas on ettevõtete asutajatest vaid 15% naised, sarnane naisasutajate osakaal on ka näiteks Saksamaal, USAs Räniorus ja Singapuris. Kõige enam asutavad Eestis iduettevõtteid kõrgharitud, 25-40aastased mehed.

Koondkäibel tagasihoidlik kasv

Kui mullu oli kohalike iduettevõtete aastane käive 300 mln eurot, siis sel aastal on samast eesmärgist saavutatud 52%. Võrreldes eelmise aasta esimese poolega on iduettevõtete koondkäive kasvanud 3%.

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul ei peitu meie idusektori jätkusuutlikkus aga pelgalt kasvavates numbrites.

"Mitmekesisus on jätkusuutliku ja areneva iduettevõtete ökosüsteemi alustala. Ja mitmekesisuse all tuleb mõista nii kaasatud inimeste kultuurilist, religioosset, sotsiaal-majanduslikku kui ka hariduslikku tausta," märkis ta.

Eduka ettevõtte jaoks pole Truu sõnul tingimata vaja üksnes sarnaselt mõtlevaid inimesi, vaid toimivat kombinatsiooni erinevatest nägemustest, kogemustest ja oskustest, mis läbi ühise eesmärgi ja töö loovad ettevõttele vajaliku konkurentsieelise.

"On rõõm tõdeda, et Eesti idusektor on muutumas just selliseks ning üha rohkemad asutajad tahavad oma ettevõtet siin arendada," lisas Maarika Truu.

Investeeringud: maht kahanes, hulk kasvas

Investeeringuid kaasati läbi 24 uue tehingu tänavu esimesel poolaastal 117 miljonit eurot, mis teeb keskmiseks investeeringu suuruseks 4,4 mln eurot. Kuigi võrreldes eelmise aasta sama ajaga kahanes investeeringute maht, on kasvanud investeeringute hulk – 2018. aastal tehti kokku 37 investeeringut.

Seni suurima rahasüsti on sel aastal saanud Bolt (60 mln eurot), järgnevad Glia (18 mln), Realeyes (11 mln eurot), Coolbet (7,6 mln) ning TBD-Biodiscovery (4,5 mln).

Sel nädalal teatas KredEx uue Balti Innovatsioonifond 2 allkirjastamisest Euroopa Investeerimisfondi ning Läti ja Leedu partneritega, millega investeeritakse Baltimaade ettevõtetesse järgmisel viiel aastal üle 300 mln euro.

Startup Estonia programmi viib ellu KredEx, eesmärgiga luua Eestile rohkem iduettevõtetest edulugusid, arendades selleks nende ökosüsteemi. Startup Estonia on seotud mitme arenguprogrammiga. Nende kaudu arendatakse iduettevõtjate teadmisi ja oskusi, parandatakse idufirmade rahastust ning kõrvaldatakse õiguslikke kitsaskohti. Startup Estonia programm on rahastatud Euroopa regionaalarengu fondi vahenditest.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052