Autor: Indrek Kald • 23. detsember 2019

Eesti idufirmad tasusid tänavu kolmandiku võrra enam tööjõumakse

Selle aasta lõpuks maksavad Eesti iduettevõtted riigile kokku üle 60 miljoni euro tööjõumakse, mis on kolmandiku võrra enam kui aasta varem.
Pipedrive´i kontor Tallinnas Mustamäel.
Foto: Liis Treimann
Mullu küündis tööjõumaksude maht 45,5 miljoni euroni. Kui eelmisel aastal töötas Eesti iduettevõtetes 3800 inimest, siis selle aasta lõpuks ületas töötajate arv 5000 piiri. Suurimad tööandjad Eesti idusektoris on Transferwise, Pipedrive ja Bolt sadade töötajatega.

Kui kümme aastat tagasi kaasasid Eesti iduettevõtted aastaga neli miljonit eurot, siis tänavu ületas Eesti idufirmadesse investeeritud summa 250 miljoni piiri.

Eesti ettevõtjail on Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul häid teadmisi ja kogemusi nii toodete ja teenuste arendamises ning turule toomises kui ka investeeringute kaasamises. "Eesti startup-kogukond on jõudnud arenguetappi, kus me ei pea enam kirjeldama, kes me oleme ja kust me tuleme, vaid saame ettevõtteid üles ehitada, arendada ja viia globaalsetele turgudele, luues väärtust nii investoritele kui ka majandusele ja ühiskonnale laiemalt," kommenteeris ta.

Startup Estonia juhi sõnul kasvab siinne kogukond jõudsalt ning Eestisse on tekkimas ka uute iduettevõtjate põlvkond. "Meie iduettevõtjate innovaatilised lahendused ja uued tehnoloogiad on eeskujuks nii Euroopas kui maailmas, kuid eriti suurt kasvupotentsiaali näitavad täna eelkõige rohemajandus ja finantsvaldkond," sõnas Truu pressiteates.

Selle aasta lõpu seisuga tegutseb Eestis 650 iduettevõtet. "Iduettevõtteks loeme, lihtsustatult öeldes, ettevõtet, mis on orienteeritud kiirele globaalsele kasvule ning mille toode või teenus ja ärimudel on globaalselt skaleeritavad. Samuti loetakse kokkuleppeliselt iduettevõtteks neid ettevõtteid, mis on tegutsenud kümme aastat või vähem," selgitas Truu.

Startup Estonia on hetkel uuendamas idufirmade andmebaasi, mis viiakse üle uuele kaasaegsele platvormile. See lubab iduettevõtetel hõlpsasti endast märku anda ja kogukonnaga liituda. "Lansseerime meie uue andmebaasi järgmise aasta alguses. Tulevikus võimaldab see meil saada kohalikest iduettevõtetest palju täpsema statistilise ülevaate," ütles Truu.

Eesti idusektor on üks kiiremini kasvavaid sektoreid Eestis, mis kasvab üle 30% aastas, ületades oluliselt sisemajanduse kogutoodangu kasvu.

"Riigi ja ka meie eesmärk on pakkuda alustavale ettevõtjale sidusat, toetavat ja hästitoimivat keskkonda oma ideede elluviimiseks ning ka iduettevõtte loomiseks ja arendamiseks," lisas Startup Estonia juht Maarika Truu.

Startup Estonia on riiklik programm idufirmade ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke ettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu KredEx.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474