Autor: Indrek Kald • 26. veebruar 2020

SK ID Solutions lõi koos välispartneritega Smart-ID jaoks biomeetrilise registreerimisviisi

SK ID Solutions lõi koos mitme riigi IT-firmadega Smart-ID jaoks uue biomeetrilise registreerimisviisi, mis võimaldab luua Smart-ID pangakontorit külastamata neil, kel pole muid elektroonilisi autentimisvahendeid.
Smart-ID biomeetriline tuvastusprotsess koosneb seitsmest sammust ja võtab mõned minutid.
Foto: SK ID Solutions

Uus registreerimismeetod avalikustati eile pärastlõunal ja kõik Smart-ID kasutajad on oodatud seda proovima. "Biomeetriline isikutuvastus on Smart-ID kontekstis täiesti uus lahendus ja nii võib juhtuda, et mõned asjad ei toimi praegu veel nii sujuvalt kui peaks. Parendame teenust pidevalt ja seepärast oleme tänulikud kasutajate igakülgse tagasiside eest," ütles SK ID Solutionsi juht Kalev Pihl.

Uus identifitseerimismeetod on läbinud rahvusvahelise auditi ning selle on heaks kiitnud riigi infosüsteemi amet. Selle tulemusel saavad kasutajad turvalise elektroonilise identiteedi lahenduse, mis võimaldab neil end autentida ja anda käsitsi kirjutatud allkirjadega samaväärseid elektroonilisi allkirju. Siiani sai Smart-ID registreerida kas füüsilise tuvastamisega pangakontoris, Mobiil-IDga või ID-kaardiga.

SK ID Solutionsi teatel on uus lahendus konto loomiseks innovaatiline mitmel põhjusel. Esiteks on kogu biomeetrilise isikutuvastuse protsess täielikult automatiseeritud ning see on hinnatud vähemalt samaväärseks füüsilise isikutuvastusega. Teiseks võtab tänu biomeetrilise identiteedi kontrollimise protsessi täielikule automatiseeritusele Smart-ID registreerimine paar minutit.

"Järgmiste kuude jooksul peavad kümned tuhanded inimesed uuendama oma kolmeaastaseks saavat Smart-ID kontot. Tänu uuele biomeetrilisele isikutuvastusele saab seda nüüd teha ka ainult biomeetrilise passiga ehk ka siis, kui teistele isikutuvastusvahenditele pole ligipääsu või kui pole võimalik minna pangakontorisse," selgitas Kalev Pihl.

"See on hea uudis ka enam kui miljonile Smart-ID kasutajatele Lätis ja Leedus, kes saavad oma Smart-ID Basic konto kõigest paari minutiga muuta kvalifitseeritud allkirja andmise vahendiks,” lisas ta.

Smart-ID teenuse uus täiendus valmis mitme rahvusvahelise ettevõtte koostöö tulemusena. Lisaks SK ID Solutionsile olid kaasatud InnoValor Hollandist, iProov Suurbritanniast ja seda kõike hindas TÜV Informationstechnik GmbH Saksamaalt.

InnoValori juhi Maarten Wegdami sõnul ühendab uus teenus nutitelefonide ning biomeetriliste isikutunnistuste elektroonilise kasutuse ning võimaldab pakkuda mugavat ja sealjuures turvalist lahendust.

"Oleme uhked, et meie mobiilne identiteedi kontrollimise rakendus ReadID on integreeritud SK ID Solutionsi loodud läbimurdelise Smart-ID lahendusega. NFC [lähiväljaside] abil saame eemalt tuvastada isikut tõendava dokumendi autentsuse sama usalduslikul tasemel, mis on vajalik kvalifitseeritud allkirjade jaoks. Lisaks võimaldab biomeetrilise passi kiibil olev kõrge eraldusvõimega foto turvalist näotuvastust," selgitas Wegdam.

iProovi asutaja ja tegevjuhi Andrew Budi sõnul on nemad Smart-ID biomeetrilise lahenduse keskne osa. "Selle saavutamiseks oleme läbinud tõenäoliselt ühe maailma kõige nõudlikuma vastavushindamise protsessi ja oleme sertifitseeritud vastavaks Euroopa elektrooniliste allkirjade ja infrastruktuuri standardile EN 319-401. Lisaks on esmakordselt tunnistatud Euroopa Liidu eIDAS määrusele vastavaks lahendus, mis ühendab pilvetehnoloogia, masinõppe ja biomeetria ning mida pakub iProov," ütles Bud.

SK ID Solutionsi juhi Kalev Pihla sõnul näitab ühisprojekt, et innovaatilisi lahendusi ei looda ainult suurfirmades. "Kui väiksed tehnoloogiaettevõtted teevad omavahel koostööd ja ühise eesmärgi nimel oma tehnoloogiatega panustavad, võib tulemuseks olla väga suur innovatsioon. Nii ka seekord – panime kolme ettevõtte nutikad lahendused ühte teenusesse kokku," ütles ta.

Biomeetriliseks isikutuvastuseks peab inimene olema varasemalt kasutanud Smart-IDd, tema seadmesse peab olema paigaldatud kõige uuem Smart-ID äpp, tal peab olema töötava kaameraga ja NFC-toega nutitelefon ning biomeetriline pass. Kui need tingimused on täidetud, võib seitsmest sammust koosnev ja mõned minutid aega võttev biomeetriline tuvastusprotsess alata.

SK ID Solutions tutvustas Smart-ID lahendust esmakordselt 2017. aastal. Kui esimese 18 kuuga hakkas Smart-ID-d kasutama miljon inimest, siis kolm aastat hiljem on selle kasutusele võtnud juba rohkem kui kakssada e-teenust ja 2,6 miljonit inimest, kes teevad igas kuus üle 50 miljoni tehingu.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755