Autor: Indrek Kald • 10. märts 2020

Tänasest saab ettevõtteid asutada Smart-IDga

Täna registreeriti esimene Smart-ID abil asutatud ettevõte. Varasemalt oli ettevõtte elektrooniline asutamine võimalik vaid ID-kaardi ja mobiil-ID abil.
Unicounti juhatuse liige Ivar Veskioja.
Foto: Raul Mee

Ettevõtte asutamise teenus on nüüd Smart-ID kasutajatele esimest korda kättesaadav Unicounti iseteenindusportaalis, mis on spetsiaalse tarkvaraliidese abil ühendatud äriregistriga.

Ettevõtte asutamiseks kasutatav Smart-ID peab olema loodud pärast 8. novembrit 2018, sest sellest kuupäevast alates registreeritud kontodega saab anda kõrgeima turvalisuse tasemega elektroonilist allkirja.

E-residentidele ettevõtte asutamise lihtsustamiseks töötas registrite ja infosüsteemide keskus juba 2017. aasta alguseks teenusepakkujatele välja võimaluse pakkuda osaühingu kiirmenetlusega asutamist läbi äriregistri tarkvaraliidese (API).

"Lõime asutamise API-teenuse, et anda ettevõtjatele võimalus era- ja avaliku sektori e-teenuseid kombineerida. Täna on selle teenuse kaudu uute ettevõtjate registreerimise osakaal 7%, mis on samas suurusjärgus notari kaudu asutamisega," sõnas registrite ja infosüsteemide keskuse kohturegistrite osakonna juhataja Ingmar Vali.

"Smart-IDga asutamise võimaldamine kinnitab, et koostöös ettevõtjatega saame kombineeritud teenuseid pakkuda kiiremini kui üksi liikudes," ütles ta.

Unicounti juhatuse liikme Ivar Veskioja hinnangul oli Smart-ID abil osaühingu asutamine võimaldamine nende jaoks loogiline samm. "Soovime pakkuda suurepärast kasutusmugavust ka nutitelefoni ja tahvelarvutiga. Sel juhul kerkib aga paratamatul vajadus anda digitaalallkiri muul viisil kui ID-kaardiga," selgitas ta.

"Smart-ID kasutajate hulk on Eestis kasvanud mobiil-ID kasutajaskonnast juba üle kahe korra suuremaks, otsustasime seetõttu selle võimaluse lisada. Nüüd on e-residentidel ning teistel soovijatel võimalik osaühing registreerida igast nutiseadmest," märkis Veskioja.

Unicounti juht lisas, et nende iseteeninduses on tehniliselt võimalik osakapitali sissemakseta osaühingu asutamise avaldus esitada kõigest kolme minutiga.

SK ID Solutionsi lisateenuste ärijuht Liisa Lukin ütles, et kuigi väga mitmeid riiklikke e-teenuseid juba saab Smart-IDga kasutada, oli siiani puudu võimalus sellega ettevõtet asutada. "See on väga hea uudis kõigile, kuid eriti e-residentidele, kellel pole võimalik kasutada Mobiil-IDd. See on ka hea näide sellest, kuidas era- ja riigisektori koostöös avanevad Eesti riiklikud teenused uutele kasutajatele," märkis Lukin.

Unicount alustas e-residentide teenindamist 2019. aasta sügisel, pakkudes lihtsat osaühingu registreerimist iseteenindusportaalis. Märtsist 2020 on teenus arvutis ja nutiseadmes kättesaadav kõigile, kellel on Eesti isikukood ja digitaalallkirja võimalus Smart-ID, ID-kaardi või mobiil-ID näol.

SK ID Solutions tutvustas Smart-ID lahendust esmakordselt 2017. aastal. Kui esimese 18 kuuga hakkas Smart-IDd kasutama miljon inimest, siis kolm aastat hiljem on selle kasutusele võtnud juba rohkem kui 200 e-teenust ja 2,6 miljonit inimest, kes teevad igas kuus üle 50 miljoni tehingu.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755