8 mai 2016

Tehnoloogiaajastu majanduse potentsiaal nõuab kiireid otsuseid

Foto: Erakogu

Eesti peab jagamismajanduse reguleerimisel võtma teerajaja rolli ja näitama end e-riigile kohaselt, kirjutab jagamismajanduse liidu kõneisik ja Shipitwise'i turundusjuht Sander Gansen Äripäevas.

Jagamismajanduse potentsiaali saab täielikult rakendada siis, kui õigusruum võimaldab sellist ettevõtlusvormi. Seetõttu on tähtis, et riik oskaks kiirelt kasvavat valdkonda panna enda kasuks tööle juba praegu ning tehnoloogiliste muudatustega kaasas käia nagu e-riigile kohane.

Jagamismajandus on levinud üle maailma tohutu kiirusega ja inimesed on järjest enam hakanud mõistma jagamise võlusid. Tänu tehnoloogiale kasutatakse ühiskonnas ressursse targemalt.

Uus majandus toob kaasa palju positiivset:

loob Eesti elanikele paindlikud teenimisvõimalused,suurendab läbipaistvust majanduses, mida korporatiivmaailm on aastatega tublisti õõnestanud,põhineb kogukonna usalduslikel suhetel ja annab inimestele vabaduse tegelda asjadega, mis neile meeldib,propageerib väärtuspõhist inimeselt inimesele ettevõtlust.

Ettevõtlus on riigi majanduse mootor, mistõttu pole küsimustki, kas Eesti peaks jagamismajandust riigi tasemel reguleerima või mitte.

Praegu menetletav seadusloome on jagamismajanduse liidu liikmete arvates ainuõige tee, et suurendada jagamismajanduse potentsiaali.

Samuti on positiivne maksu- ja tolliameti suund kõnetada regulatiivseid väljakutseid digitaal­ajastul ja otsida uusi lahendusi maksukohustuste täitmiseks jagamismajanduses osalejatele.

Kui jääme kauaks menetlema, siis pidurdame

Küsimus on selles, kuidas esimene samm ära teha. Kui jääme seadusandlikul tasemel kauaks menetlema, siis pidurdame praegu kõige kiiremini muutuvat ja arenevat ettevõtluse osa.

Innovaatilise ­väikeriigina oleme suurepärane koht, et tunnistada esmakordselt seadustega uut kasvavat majandusharu, mille viie peamise haru väärtuseks hinnatakse 2025. aastal 335 miljardit dollarit.

Eesti peaks võtma jällegi digitaalse teerajaja rolli enda kanda ja lõikama võimalikult suurt kasu tehnoloogia abil muutuvast maailmast.

Loe pikemalt Äripäeva artikist Jagamismajanduse rongi on võimatu peatada.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
ITUUDISED UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Ituudised uudised igal nädalal enda postkasti.

Ituudised.ee toetajad:

Indrek Kald
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 105
Mari Sarapuu
Mari SarapuuIT konverentside programmijuhtTel: 5372 1821