4. mai 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Gert Jostov: järjepidev õppimine on ainus viis tööjõuturul oma konkurentsivõimet säilitada

Foto: Andres Haabu
Technopolis Ülemiste ASi juhatuse esimehe Gert Jostovi hinnangul on järjepidev õppimine ainus viis, kuidas vähemalt 50 aastat tööjõuturul konkurentsis püsida. Täiskasvanute õppesüsteem Eestis vajab tema sõnul muutust – lisaks töötajale tuleks rohkem motiveerida ka tööandjat õppimist soodustama, näiteks läbi täiendavate maksusoodustuste.

„Enamikul meist seisab peale keskkooli lõpetamist ees umbes 50 aastat tööjõuturul, mille vajadused muutuvad üha kiiremas tempos,“ rääkis Gert Jostov. „Tööelus on üks tähtsamaid omadusi adapteerumisvõime. Võtmeküsimus seisab selles, kuidas õppida töö käigus ja töö ajal, kuidas motiveerida inimesi enda teadmisi arendama juba siis, kui nad on sisuliselt oma karjääri tipul. Ja kuidas motiveerida tööandjat ning näidata talle, et isiklikust arengust huvitatud töötajast on talle pikemas perspektiivis rohkem kasu kui kahju.“

Sel nädalal avaldas töötukassa uudise, et teatud suure tööjõuvajadusega ametitele on võimalik edaspidi riigilt koolitustoetust taotleda. Sealhulgas IKT valdkonnas, mis on Jostovi arvates väga tervitatav. „Kuid üldjuhul tähendab inimeste koolitamine tööandjale pigem kulu ja bürokraatiat. Kui tegemist ei ole just väga spetsiifilise tasemekoolitusega, tuleb tööandjal koolitustelt tasuda erisoodustusmaksu, mida maksuamet loeb peaaegu võrdväärseks palgakuludega. Selline süsteem ei ole tööandjale just ülemäära motiveeriv, on ajale jalgu jäänud ega vasta elukestva õppe põhimõttele.“

Jostov leiab, et isiklikus plaanis tuleks lisaks oma erialale täiendada teadmisi just sellistes valdkondades, mis pakuvad siirast huvi. „Täna ei arva meist keegi, et teeb sama tööd samal ametikohal 40-50 aastat. Kui me tahame kasvatada ettevõtlikke inimesi, peab neil olema võimalik tegeleda huvipakkuvate asjadega – see motiveerib arenema,“ sõnas Jostov. „Praegusel ajal on erialad omavahel ka tihedalt läbi põimunud. Vaevalt leiab valdkonda, kus täiendavad turunduse- või IT-alased teadmised ei tooks kasu – olgu tegemist on muusiku, ettevõtja või põllumehega.“

Alates aasta algusest annab Jostov ise Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor ettevõtluse teemalisi loenguid ning astus hiljuti õppima ärijuhtimise magistrantuuri Stockholmi Kõrgemas Majanduskoolis Riias. „Minu jaoks on oluline kuulata, mida teised sarnases valdkonnas tegutsevad inimesed, sh õpilased, mõtlevad, kuidas nemad asju näevad. See on ka täiskasvanuna õppimise üks peamisi eeldusi – ei tohi olla liiga enesekindel, et just sinu viis ja meetod on õige. Alati saab teha paremini ja efektiivsemalt.“

AS Technopolis Ülemiste on endise Dvigateli tehase territooriumile loodud kaasaegse linnaosa Ülemiste City suurarendaja. Linnakus tegutseb täna üle 300 ettevõtte ning seal on endale töökoha leidnud ca 8000 töötajat. Technopolis Ülemiste AS kuulub 51 protsendilise osalusega Soome börsifirmale Technopolis Plc ning 49 protsendilise osalusega AS-le Mainor Ülemiste.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755