Euroopa parlamentide vahelise Kosmosekonverentsi (EISC) eesistujana korraldas Riigikogu rahvusvahelise kosmoseteemalise plenaaristungi Tallinnas, kus muuhulgas tõstatati küsimus, kas igal Euroopa riigil peaks olema oma kosmoseseadus.
- Katrin Nyman Metcalf Foto: Erik Peinar
EISC Eesti eesistumise esinaise Liisa Oviiri sõnul on kätte jõudnud hetk, mil ka Eestis võiks alustada diskussiooni selle üle, kas ja millises ulatuses vajame kosmoseseadust. Mitmed riigid on selles suunas juba samme astunud. „Rahvusvahelisi seadusi on selles valdkonnas endiselt vaja, kuid aina enam muutuvad olulisteks ka rahvuslikud seadused, mis keskenduvad iga üksiku riigi vajadustele,“ ütles Oviir.
EISC Eesti delegatsiooni liige Arto Aas lisas, et kui Eesti tahab olla edukas kõrgtehnoloogiline riik, siis on ettevõtjate ja teadlaste jaoks oluline luua keskkond, mis seda toetab.
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) uuringust selgus, et keskmiselt üks kosmoses kulutatud euro toob majandusele vähemalt kuus eurot tagasi. Konverentsi peaesineja Euroopa Kosmoseagentuuri peadirektor Johann-Dietrich Wörner ootab Euroopa riikidelt, et nad võtaksid kindla õigusliku seisukoha selle suhtes, kes on kosmoses oleva vara omanik, kellel on luba satelliite üles lennutada ja kes vastutab, kui kosmosesse saadetud satelliitidega midagi juhtub.
ESA rahvusvaheliste suhete komisjoni esimees Katrin Nyman Metcalf rääkis, et Euroopa Kosmoseagentuuri 22 liikmest umbes pooltel on oma rahvuslik kosmoseseadus olemas. Kosmose kasutamist reguleerivad ÜRO konventsioonid võeti vastu 50 aastat tagasi, kui kosmoses tegutsesid peamiselt suurriigid, kuid tänaseks on tehnoloogia areng avanud kosmose ka eraettevõtlusele.
1999. aastal asutatud EISCi liikmeteks on Euroopa Liidu ja Euroopa Kosmoseagentuuri liikmesriikide rahvusparlamendid. Hetkel on organisatsioonis 12 täisliiget ning üks assotsieerunud liige. EISC plenaaristung on üks Tallinnas toimuva Euroopa kosmosenädala üritustest.
- Katrin Nyman Metcalf Foto: Erik Peinar
Seotud lood
Täna avati Teaduspargis Tehnopol Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Eesti), mis on esimene omataoline Baltikumis ja 17. kogu Euroopas. Äriinkubaatori avamisega saab Eestist üleeuroopalise kosmosevõrgustiku täieõiguslik liige.
Euroopa Parlamentidevahelise Kosmosekonverentsi (EISC) Eesti eesistumise esinaine Liisa Oviir osaleb parlamendiliikmete programmis Rahvusvahelisel Astronautika Kongressil (IAC) Austraalias. See toob kokku parlamendiliikmed ja kosmosevaldkonna eksperdid üle maailma, et jagada teadmisi ning ideid kosmosetehnoloogiast ja -ettevõtlusest.
Euroopa Parlamentide vahelise Kosmosekonverentsi (EISC) eesistujana korraldab Riigikogu rahvusvahelise kosmoseteemalise plenaaristungi Tallinnas. See toob kokku parlamendiliikmed, kosmoseeksperdid ning ilmaruumiga seotud ettevõtjad üle Euroopa, et arutada seadusandluse, e-ühiskonna ning kosmosepoliitika jätkusuutlikkuse üle.
Euroopa kosmosenädala raames toimub teisipäeval, 7. novembril Swissotelis Euroopa Liidu ministrite ja Euroopa Kosmoseagentuuri juhtide kohtumine, kus osalejad arutavad Copernicuse kosmoseprogrammi tulevikku pärast 2020. aastat.
Tehisintellekti rakendades toovad kõige kiiremini kulutused tagasi rahaliselt suure mõjuga lahendused, näiteks allahindluste ja lao optimeerimine, aga ka senise käsitsitöö automatiseerimine.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele